Wczoraj w Waterfordzie na południowym wschodzie Irlandii odbyła się ceremonia przyjęcia okrętu LÉ George Bernard Shaw (P64) do służby w tamtejszej marynarce wojennej. Shaw jest czwartym patrolowcem typu Samuel Beckett.

Stępkę pod okręt położono 28 lutego 2017 roku, wodowanie nastąpiło zaś 2 marca ubiegłego roku. Matką chrzestną okrętu została dwuletnia dziewczynka – Emily Byrne, cierpiąca na niedrożność dróg żółciowych. Emily przeszła przeszczep wątroby. Dawcą został bosman John Fenton, nurek służący w irlandzkiej marynarce.

Patrolowce typu Samuel Beckett to okręty o długości 90 metrów i wyporności 2256 ton, obsadzane przez 44-osobową załogę. Rozwijają prędkość 23 węzłów. Na ich uzbrojenie składa się armata kalibru 76 milimetrów, działko kalibru 20 milimetrów i karabiny maszynowe.

Pierwszy okręt typu przyjęto do służby w 2014 roku, kolejne dwa – James Joyce (P62) i William Butler Yeats (P63) – odpowiednio w roku 2015 i 2016. Wraz z początkiem służby Shawa kończy się program modernizacji irlandzkiej floty (w planach jest jednak kolejny). Cztery patrolowce kosztowały w sumie 270 milionów euro.

Zobacz też: Trzy oferty na okręty patrolowe dla Bułgarii

(defence.ie, na fot. LÉ William Butler Yeats)

Óglaigh na hÉireann