Chińska telewizja CCTV 13 wyemitowała materiał z prób nowego bojowego lasera. Od prezentacji poprzedniego modelu minął prawie dokładnie rok.

Low Altitude Guardian II (LAG II), wywodzi się ze znanego już Low Altitude Sentinel, którego nazwę zmieniono na Low Altitude Guardian I. Z wyemitowanego materiału wynika, że w LAG II zwiększono moc z dziesięciu kilowatów w LAG I, ale nie wiadomo do jakiej wartości. Idąc wzorem zachodnich konstrukcji zdecydowano się stworzyć system mobilny i zajmujący stosunkowo niedużo miejsca. Poprzednia konstrukcja zajmowała dwa kontenery. Rodzina LAG to zestawy przeznaczone do zwalczania pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych (CRAM), być może LAG II otrzyma łącza danych pozwalające na współpracę z radarami, co pozwoli na skuteczniejsze zwalczanie celów. Cechą charakterystyczną najnowszej chińskiej konstrukcji jest umieszczenie lasera i zblokowanych z nim urządzeń optoelektronicznych pod ochronną, podnoszoną kopułą.

LAG II jest obecnie najpotężniejszym znanym chińskim laserem, pojawiają się jednak doniesienia o systemie o jeszcze większej mocy, przeznaczonym do zwalczania satelitów. Informacje na ten temat są wyjątkowo skąpe i enigmatyczne, tak że trudno ocenić, czy mają związek ze starszymi doniesieniami o pracach nad odpowiednikiem YAL-1.

(popsci.com, fot. materiały prasowe MBDA)