General Atomics ujawnił listę lokalnych firm, które wezmą udział w produkcji bezzałogowców MQ-9B SkyGuardian dla Belgii. Z kontraktem powiązany jest wysoki offset.

Wart 226 milionów euro kontrakt na cztery MQ-9B podpisano w cieniu wyboru myśliwca F-35. Cena oprócz samych dronów obejmuje również wyposażenie, pakiety logistyczny i szkoleniowy. Ponadto General Atomics zobowiązał się zainwestować ponad 100 milionów euro w belgijskie firmy uczestniczące realizacji zamówienia. Umowa offsetowa obejmuje również transfer technologii.

Amerykańska firma mogła wybrać współpracowników i zdecydowała się na pięć przedsiębiorstw: Sabca, Thales Belgium, Newtec, DronePort i Esterline Belgium. Nie ujawniono pełnych szczegółów współpracy. Sabaca ma odpowiadać za zabezpieczenie logistyczne belgijskich MQ-9 i uruchomić pierwsze w europie centrum serwisowe dronów tego typu. Thales ma dostarczyć wyposażenie elektroniczne, natomiast Newtec prawdopodobnie będzie odpowiadać za zestawy łączności satelitarnej.

DronePort to belgijski klaster specjalizujący się w budowie bezzałogowców. Grupa ma udostępnić swoje zakłady do testów SkyGuardianów, a ponadto wyszukiwać na obszarze Belgii potencjalne wspólne inwestycje. Z kolei Esterline Belgium należy do grona stałych współpracowników General Atomics. Firma produkuje wyświetlacze do naziemnych stacji kontroli bezzałogowców.

SkyGuardian to wersja Reapera certyfikowana do lotów w europejskiej cywilnej przestrzeni powietrznej.

Zobacz też: SkyGuardian przeleciał przez Atlantyk i zapisał się w historii

(belgiandefencenews.be, flightglobal.com)

US Air Force