Northrop Grumman i MBDA poinformowały o pomyślnym zakończeniu wspólnego, sfinansowanego z własnych środków programu dołączenia pocisków rodziny CAMM (Common Anti-air Modular Missile) do zintegrowanego systemu dowodzenia (IBCS) obroną powietrzną i przeciwrakietową. CAMM jest pierwszym nieamerykańskim pociskiem zintegrowanym z IBCS.

– To kolejny dowód, że architektura projektu IBCS pozawala na integrację z nim dowolnych sensorów i pocisków w krótkim czasie i niewielkim nakładem kosztów – zapewnia Bill Lamb, dyrektor Northrop Grumman do spraw systemów zarządzania walką. – Dzięki IBCS, do którego można dołączyć system obrony powietrznej i przeciwrakietowej następnej generacji w wielowymiarowej przestrzeni walki, żołnierze mają przewagę wynikającą z możliwości użycia każdego dostępnego sensora i pocisku, aby przeciwdziałać ewoluującym i pojawiającym się zagrożeniom.

– Ta integracja jest kolejnym dowodem na to, że rodzina pocisków CAMM i związane z nimi systemy od samego początku były projektowane w celu integracji z siecią obrony powietrznej i przeciwrakietowej, zawierającą systemy kierowania i dowodzenia przestrzenią bitewną i czujniki innych producentów – podkreśla Michael Mew, szef programu obrony powietrznej w MBDA. – Umożliwia to prowadzenie działań w najbardziej złożonych scenariuszach, przy niewielkim zapotrzebowaniu na przepustowość sieci i mniejszym obciążeniu integracją.

Northrop Grumman podkreśla, że IBCS – zamówiony w ramach programu Wisła – jest kluczową zmianą dla sieci obrony powietrznej i przeciwrakietowej, gdyż zastępuje stare, rozproszone systemy systemem sieciocentrycznym następnej generacji, lepiej reagującym na ewoluujące złożone zagrożenia. IBCS tworzy pojedynczy, zintegrowany obraz sytuacji w powietrzu z – jak twierdzi producent – bezprecedensową dokładnością, a jako system o otwartej architekturze umożliwia dołączenie obecnych i przyszłych sensorów i pocisków oraz współdziałanie ze wspólnym systemem dowodzenia i kierowania.

Zobacz też: Szwajcarski astronauta audytorem programu „Air 2030”

(informacja prasowa)

materiały prasowe MBDA