Dowództwo bazy nigeryjskiej marynarki wojennej w Warri poinformowało o operacji wymierzonej w grupy zajmujące się nielegalnym wydobyciem ropy naftowej w delcie Nigru. Kontradmirał Ibrahim Dewu chwalił marynarzy, którym udało się zlokalizować i zniszczyć ponad 1500 wykorzystywanych przez gangi punktów wydobycia i przetwarzania, zwanych tam minirafineriami. Tak duży sukces przypisywany jest zmianie taktyki stosowanej przez oddziały operujące na bagnach delty Nigru.

Mająca doświadczenie we wcześniejszych operacjach na trudnym terenie marynarka wojenna postanowiła wykorzystać lekkie samochody swamp buggy. Pojazdy tego rodzaju nie tylko z łatwością pokonywały mokradła, ale również przebijały wzniesione przez gangsterów umocnienia. Do tej pory przestępcy utrudniali dostęp do swoich instalacji, ustawiając drewniane barykady lub wzniecając pożary w pobliżu kryjówek.

Taktyka ta była przez długi czas skuteczna, gdyż poruszający się pieszo żołnierze z trudem przedzierali się przez gęsty dym i zapory. Teraz, po szybkim odsunięciu największych kłód, samochody mogą bez trudu dotrzeć do miejsc zajmowanych przez przestępców. Dowództwo z bazy w Warri podkreśla, że samo wykrycie i zniszczenie instalacji to dopiero początek pracy. Żołnierze muszą stale monitorować odnalezione punkty wydobycia, aby uniemożliwić gangsterom powrót i wznowienie działalności.

Zobacz też: Afrykańscy partyzanci wybierają kłusownictwo zamiast walki

(vanguardngr.com)

United States Marine Corps / Master Sgt. Grady Fontana