Dwa śmigłowce malezyjskiej marynarki wojennej zderzyły się w powietrzu w czasie lotu ćwiczebnego. W obu maszynach znajdowało się łącznie dziesięć osób. Według wstępnych informacji żadna z nich nie przeżyła. Do wypadku doszło o 9.32 czasu lokalnego na terenie bazy Lumut na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, będącej siedzibą dowództwa malezyjskiej marynarki wojennej.

Dwa wiropłaty – jeden AW139 HOM i jeden AS 555SN Fennec – przygotowywały się do pokazów lotniczych zaplanowanych na 3–5 maja z okazji 90. rocznicy (wypadającej 27 kwietnia) powołania do życia malezyjskiej marynarki. Oba śmigłowce spadły na teren kompleksu sportowego wchodzącego w skład bazy, a AW 139 – wprost na bieżnię na stadionie.

Malezyjska marynarka dysponowała do tej pory pięcioma Fennecami i trzema AW139. Te drugie są w służbie od zaledwie dwóch lat. Pierwszy egzemplarz odebrano w kwietniu 2022 roku, a eskadrę latającą na tych wiropłatach, noszącą numer 503., powołano do życia trzy miesiące później. Skrótowiec HOM w ich oznaczeniu to: Helikopter Operasi Maritim, czyli śmigłowiec do działań morskich. Na zdjęciach widać, że feralny egzemplarz to M503-3, dostarczony w listopadzie 2022 roku.

Fenneki służą w składzie 502. Eskadry. Początkowo było ich sześć, ale w czerwcu 2021 roku jeden został ciężko uszkodzony podczas awaryjnego lądowania. Nikomu nic poważnego się nie stało, ale prawdopodobnie uznano, że naprawa jest nieopłacalna, i maszynę przeznaczono do kanibalizacji. Rozbity dziś Fennec nosił numer M502-6.

Dzisiejszy wypadek jest już drugim w tym roku z udziałem malezyjskiego AW139. 5 marca śmigłowiec tego typu należący do APMM, czyli agencji do spraw przestrzegania prawa na morzu (stanowiącej tamtejszy odpowiednik straży wybrzeża), rozbił się przy wysepce Pulau Angsa na zachód od Kuala Lumpur. Całą załogę uratowano.

Aktualizacja (5.50): Malezyjska straż pożarna i marynarka wojenna niestety potwierdziły wcześniejsze informacje o śmierci wszystkich dziesięciu osób. Siedem z nich znajdowało się na pokładzie AW139.

Aktualizacja (14.00): W katastrofie zginęło siedmiu mężczyzn i trzy kobiety. Ujawniono już ich tożsamość. Na pokładzie AW139 znajdowali się: komander (komandor porucznik) Muhammad Firdaus Ramli, leftenan komander (komandor podporucznik) Wan Rezaudeen Kamal Wan Zainal Abidin, leftenan komander Mohammad Amirulfaris Mohamad Marzukhi, pegawai waran II (chorąży) Muhammad Faisol Tamadun, pegawai waran II Noorfarahimi Mohd Saedy, bintara muda (bosman) Noor Rahiza binti Anuar oraz laskar kelas I (mat) Joanna Felicia anak Rohna.

Załogę Fenneca stanowili: komander Muhamad Amir Mohamad, leftenan (kapitan) Sivasutan Thanjappan oraz pegawai waran II Mohd Shahrizan Mohd Termizi.

PW I AQM Sahardi bin Mohd Sayuti, Tentera Laut Diraja Malaysia