Indyjski producent jednośladów Bajaj Motorcycles ogłosił, że nowy model motocykla z tej firmy, Bajaj V, ma elementy wykonane z przetopionej stali po zezłomowanym pierwszym indyjskim lotniskowcu, INS Vikrant. Hasło promocyjne głosi, że motocykle są „wykute z niezwyciężonego metalu bohatera wojny indyjsko-pakistańskiej 1971 roku”. Do sprzedaży trafią 1 lutego.

INS Vikrant rozpoczął służbę pod indyjską banderą w roku 1961. Zbudowano go jednak ponad piętnaście lat wcześniej, dla Royal Navy jako HMS Hercules. Istotnie uczestniczył, i to z sukcesami, w wojnie w roku 1971. Tak bardzo dał się we znaki Pakistańczykom, że ci wysłali okręt podwodny Ghazi (amerykańskiego typu Tench), aby nań zapolował. Ghazi jednakże został zatopiony u wejścia do portu w Visakhapatnamie.

Pierwotnie Vikrant miał być zachowany jako okręt-muzeum. Ostatecznie jednak ministerstwo obrony przeznaczyło jednostkę na złom, a pomimo oburzenia w społeczeństwie nie udało się znaleźć inwestorów gotowych przygarnąć lotniskowiec i wyłożyć pieniądze na jego utrzymanie. Jego nazwa została zaś przydzielona okrętowi wiodącemu nowego typu indyjskich lotniskowców (zobacz też: Kolejne MiG-i-29K dla Indii).

(hindustantimes.com; fot. Arun Prakash, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)