Należąca do Frédérica Akary’ego firma Mistral Warbirds zakończyła renowację amerykańskiego myśliwca Sabre. Jest to jedyny samolot tego typu latający w Europie.

Odnowiona maszyna nie brała udziału w wojnie koreańskiej. Jest to wyprodukowany w Kanadzie CL-13B Sabre Mk. 6 – jeden z 225 myśliwców tego typu powstałych na zamówienie zachodnioniemieckiej Luftwaffe. Samolot został kupiony przez obecnego właściciela w Stanach Zjednoczonych i w częściach przetransportowany do Francji.

Doprowadzenie myśliwca do stanu lotnego zajęło osiemnaście miesięcy, a pierwszy lot został wykonany 3 maja. Samolot jest pomalowany nietypowo, w szaro-zielony kamuflaż. Było to eksperymentalne malowanie stosowane w 461. Eskadrze Myśliwców Dziennych US Air Force, gdy stacjonowała w Europie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Odrestaurowany samolot o rejestracji F-AYSB będzie można zobaczyć w kolejnych latach na wielu pokazach lotniczych w Europie. Już we wrześniu weźmie udział w pokazach AirPower w Zeltweg w Austrii.

Zobacz też: Oldtimery BAE Systems

(mistralwarbirds.com)

Frédéric Akary