Przedsiębiorstwo Korea Aerospace Industries (KAI) ogłosiło, że 15 lipca podpisało umowę z senegalskim ministerstwem obrony na dostawę samolotów szkolno-treningowych KT-1. W opublikowanym oświadczeniu nie ujawniło żadnych szczegółów, w tym tych dotyczących ceny, harmonogramu dostaw i konfiguracji, w jakiej zostaną dostarczone samoloty. Spekuluje się, że część zamówienia mogą stanowić maszyny bliskiego wsparcia KA-1. Miałyby one wspomóc dwa śmigłowce szturmowe Mi-35. KA-1 dzięki zamontowanym węzłom uzbrojenia – czterem podskrzydłowym i jednemu podkadłubowemu – może przenosić zasobniki z karabinami maszynowymi i kierowane pociski rakietowe powietrze–powietrze AIM-9 Sidewinder.

– W finalizacji umowy duże znaczenie miało zeszłoroczne spotkanie na szczycie pomiędzy prezydentami Korei Południowej i Senegalu w Seulu – powiedział jeden z przedstawicieli południowokoreańskiej firmy. Kontrakt podpisany z Senegalczykami ma utorować drogę do kolejnych umów z innymi krajami afrykańskimi.

Zachodnioafrykańskie państwo stanie się piątym użytkownikiem szkolno-treningowych KT-1 na świecie. Do tej pory KAI podpisało kontrakty na eksport osiemdziesięciu jeden maszyn (17 otrzyma Indonezja, 40 Turcja, 20 Peru i 4 Senegal).

Zobacz też: Peru odbiera pierwsze KT-1P

(businesskorea.co.kr, janes.com; fot. Doo-ho Kim, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)