Południowokoreańska Agencja Rozwoju Obronności (AAD) poinformowała o zakończeniu rozwoju nowego pocisku przeciwlotniczego przeznaczonego dla marynarki wojennej. Teraz główny nacisk ma zostać położony na opracowanie przeciwlotniczego pocisku dalekiego zasięgu.

Prace nad morskim pociskiem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym Haegung rozpoczęto w roku 2011. W trakcie finalnych testów aż dziewięć z dziesięciu rakiet miało trafić w wyznaczone cele. Haegung ma wejść do służby już w przyszłym roku. Odpalany z pionowych wyrzutni pocisk trafi na pokłady fregat i okrętów desantowych.

Dzięki pomyślnemu zakończeniu programu Haegung będzie można przyspieszyć prace nad pociskiem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym L-SAM. AAD postawiła sobie ambitny cel wprowadzenia pocisku do służby do roku 2024. Według dyrektora agencji, Nam Sae-kyu, Korea Południowa jest w stanie samodzielnie podołać takiemu zadaniu. L-SAM ma mieścić się swoimi parametrami pomiędzy Patriotem PAC-3 a THAAD-em i stworzyć najwyższą warstwę południowokoreańskiej tarczy antyrakietowej.

Zobacz też: Południowokoreańska Żelazna Kopuła

(yna.co.kr)

DAPA