Po wielu opóźnieniach ministerstwo obrony Kuwejtu i Finmeccanica, jako przedstawiciel konsorcjum Eurofighter, podpisały wczoraj kontrakt na dwadzieścia osiem Eurofighterów Typhoonów (dwadzieścia dwa jednomiejscowe i sześć dwumiejscowych) dla tego państwa. W ceremonii złożenia podpisów wzięli udział ministrowie obrony: Włoch Roberta Pinotti i Kuwejtu generał Chalid Al-Dżarra Al-Saba.

Kuwejt otrzyma myśliwce w najnowocześniejszej istniejącej konfiguracji, przede wszystkim z radarem E-Scan z aktywnym skanowaniem fazowym produkcji konsorcjum EuroRADAR, któremu przewodzi właśnie Finmeccanica. Kontrakt obejmuje także wsparcie logistyczne (w tym unowocześnienie infrastruktury w Kuwejcie) oraz szkolenie pilotów i mechaników.

– To największe osiągnięcie komercyjne Finmeccaniki w historii – oznajmił jej prezes Mauro Moretti. – To niesamowity sukces, nie tylko dla nas i dla naszych partnerów w składzie konsorcjum Eurofighter, lecz także dla całego włoskiego przemysłu lotniczego. – We Włoszech na rzecz programu Eurofightera pracuje około dwustu przedsiębiorstw, głównie małych i średnich.

Początkowo umowa miała być podpisana już 31 stycznia. Nie doszło jednak do tego, podobno – jak twierdzili Włosi – z winy strony kuwejckiej. Według nieoficjalnych doniesień kością niezgody była kwestia szkolenia personelu. Kuwejt wolał wysłać ludzi do Wielkiej Brytanii ze względu na znajomość angielskiego. Ostatecznie uzgodniono jednak, ze szkoleniem zajmą się Włosi.

Według danych Finmeccaniki łącznie od rozpoczęcia programu Eurofighter zamówiono już 599 maszyn tego typu, z czego dostarczono 470. Światowa flota Typhoonów osiągnęła już nalot 330 tysięcy godzin.

(informacja prasowa; fot. Finmeccanica)