Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o zakończeniu służby samolotów patrolowych Lockheed P-3C Orion w eskadrach liniowych. W jednostkach trwa przezbrajanie na samoloty Boeing P-8A Poseidon. Ostatnia misja Orionów zakończyła się 9 października powrotem samolotu należącego do 40. Eskadry Patrolowej (VP-40) do bazy Whidbey Island. W ten sposób zakończyła się ponadsześćdziesięcioletnia służba Orionów w 40. Eskadrze.

US Navy zamówiła 117 Poseidonów, z których siedemdziesiąt dwa będą stacjonowały w bazie Jacksonville na Florydzie, a czterdzieści pięć – w Whidbey Island. Oczywiście są to jedynie bazy macierzyste, bo samoloty regularnie operują i będą w przyszłości operowały również z innych lotnisk na całym świecie. Według aktualnych planów proces wyposażana wszystkich eskadr w nowe samoloty ma się zakończyć do końca 2020 roku.

Po tej dacie pewna liczba P-3 może pozostać w służbie jedynie w Specjalnych Eskadrach Patrolowych (Patrol Squadron Special Projects). O jednostkach tego typu wiadomo niewiele poza tym, że wykonują one specjalne operacje rozpoznawcze i szpiegowskie pod przykrywką. Specjalnie zmodernizowane Oriony noszą fałszywe oznaczenia zwykłych eskadr patrolowych. Według niepotwierdzonych informacji mogą również uczestniczyć w próbach sprzętu zdobytego od innych państw.

W skład 11. Skrzydła stacjonującego w Jacksonville wchodzą następujące eskadry patrolowe: VP-16, VP-5, VP-45, VP-8, VP-10, VP-26 i VP-30, która jest eskadrą szkolną dla pilotów i operatorów samolotów P-8 i bezpilotowców MQ-4C Triton. W skład 10. Skrzydła z bazy Whidbey Island wchodzą eskadry: VP-4, VP-47, VP-9, VP-1, VP-40 i VP-46.

Zobacz też: Portugalski samolot naruszył fińską granicę

(janes.com, p3orion.nl)

Rob Schleiffert, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic