W bazie lotniczej Hill w stanie Utah pożegnano w piątek 8 września myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon. Ich miejsce stopniowo zajmować będą F-35A. Do końca 2019 roku ma ich być siedemdziesiąt osiem (trzy eskadry).

388. Taktyczne Skrzydło Myśliwskie z bazy Hill było pierwszą jednostką US Air Force, która – w styczniu 1979 roku – otrzymała F-16 w gotowości bojowej. W roku 1983 maszyny trafiły do drugiego skrzydła z Hill: 419. Taktycznego Skrzydła Myśliwskiego.

Vipery służyły tam przez trzydzieści osiem lat. W tym okresie wzięły udział w szeregu operacji, między innymi „Desert Storm”, „Iraqi Freedom” czy „Inherent Resolve”. Na ceremonii zorganizowanej pod hasłem „Viper Out” licznie zgromadzili się ludzie, którzy pracowali przy F-16 przez cały ten czas: piloci, mechanicy, ale także cywile z okolicznych miejscowości.

F-16 z bazy Hill trafią głównie do bazy lotniczej Holloman w Nowym Meksyku (zobacz też: Pierwszy lot QF-16 z bazy Holloman). Poza tym F-16 w najbliższej przyszłości od czasu do czasu będą gościć w Hill AFB; tamtejszy kompleks logistyczny odpowiada za modyfikacje i przeglądy maszyn tego typu.

(af.mil)

US Air Force