BAE Systems poinformował o pomyślnym zakończeniu prób kierowanych pocisków rakietowych powietrze–ziemia Brimstone przenoszonych przez myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter Typhoon. Próby prowadzone przez wydział Military Air & Information BAE Systems w Wartonie w hrabstwie Lancashire stanowią część programu nowych ulepszeń, którymi Royal Air Force chce zapewnić Typhoonowi przystawalność do standardów współczesnego pola walki.

Brimstone dla Typhoona jest częścią pakietu Phase 3 Enhancement (P3E), który obejmuje także system planowania misji i modernizację czujników. P3E to ostatnia część projektu Centurion, mającego zapewnić RAF-owi płynne przejęcie zdolności uderzeniowych Tornad przez Typhoony.

– To osiągniecie jest dowodem wiedzy i zaangażowania naszych ludzi i wartości, jaką niesie bliska współpraca z naszymi partnerami – mówił Volker Paltzo, prezes Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

W sumie przeprowadzono dziewięć próbnych odpaleń i dziewięć prób zrzutu, które rozpoczęły się w lipcu, przy wsparciu ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, MBDA, QinetiQ, Eurofighter GmbH i spółek partnerskich Eurofightera – Airbusa i Leonarda. Celem prób było uzyskanie zezwolenia na integrację uzbrojenia w celu użycia operacyjnego. Obejmowały one szereg scenariuszy zrzutu, testowanych na różnych wysokościach przy różnych prędkościach i przeciążeniach.

Pociski odpalano z belek umieszczonych w różnych miejscach pod skrzydłem samolotu i z różnych pozycji na belce wielozamkowej. Dziewięć odpaleń wykorzystano również do przeprowadzenia analizy danych i modeli działania uzbrojenia. Dalsze próby w locie odbędą się na początku 2018 roku. Po nich nastąpi ocena operacyjna RAF-u.

Zobacz też: Co oferuje Eurofighter w Belgii i Finlandii

(informacja prasowa)

materiały prasowe BAE Systems