Amerykański Departament Stanu poinformował pod koniec listopada o możliwej sprzedaży do Maroka kolejnej transzy czołgów podstawowych M1 Abrams. Wyrażenie zgody oznacza jedynie przesłanie dokumentacji do Kongresu, który wypowie się w tym przedmiocie. Niemniej jest to raczej formalność, jeśli wziąć pod uwagę obecne nastawienie Waszyngtonu do sprzedaży uzbrojenia siłom zbrojnym Maroka.

Maroko jest zainteresowane pozyskaniem 162 czołgów. Transfer odbędzie się w ramach procedury Excess Defense Articles (EDA), która polega na przekazywaniu niepotrzebnego Amerykanom sprzętu wojskowego siłom zbrojnym innych państw, które utrzymują przyjazne relacje z Waszyngtonem. Czołgi pochodzące z nadwyżek sprzętowych Pentagonu przejdą modernizację, za którą zapłaci Rabat. Nie podjęto jeszcze decyzji, do którego wariantu będą unowocześniane przyszłe marokańskie wozy. Wiadomo, że w grze pozostają: M1A1SA, M1A2M i M1A1 w wariancie wykorzystywanym przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Marokańskie ministerstwo obrony pokryje również koszt kupna wyposażenia dodatkowego. Wartość przedsięwzięcia określa się na niemal 1,3 miliarda dolarów. Pakiet wyposażenia dodatkowego obejmie 162 wielkokalibrowe karabiny maszynowe M2, 324 karabiny maszynowe M240, 1035 ćwiczebnycg nabojów M865 z pociskiem podkalibrowym, 1610 pocisków M831A1, wyrzutnie granatów dymnych i systemy łączności.

W ostatnim czasie Maroko coraz częściej sięga po amerykańskie uzbrojenie. Nie chodzi jedynie o czołgi podstawowe. Tamtejsze siły zbrojne przejmują M1A1 Abramsy, zlecając ich modernizację, a następnie przyjmując do służby. Ponadto w 2015 roku otrzymano zgodę na pozyskanie przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71E TOW 2A z tandemową głowicą kumulacyjną, pocisków TOW RF (Radio Frequency) i wyrzutni pocisków rakietowych M220A2.

Ostatnio Rabat wyraził zainteresowanie kupnem dwunastu samolotów wielozadaniowych F-16V, zaś w październiku pojawiła się informacja, że przedsiębiorstwo Bell poważnie myśli nad sprzedażą śmigłowców AH-1Z Viper i UH-1Y Venom lotnictwu wojskowemu Maroka.

Zobacz też: Maroko wycofuje F-16 z walk w Jemenie

(armyrecognition.com)