Królewskie Jordańskie Wojska Lądowe przystąpiły do restrukturyzacji jednostek pancernych. W celu zwiększenia ich mobilności mają one być oparte na pojazdach kołowych z Włoch. Podjęto również o wycofaniu ze służby pobrytyjskich Challengerów 1, które w Haszymidzkim Królestwie Jordanii służyły pod lokalną nazwą Al-Husajn.

Szczegółowe założenia zmian przedstawił reprezentant 3. Dywizji Pancernej imienia króla Abdullaha II podczas styczniowej konferencji w Londynie. Królewskie Jordańskie Wojska Lądowe zatrzymają w służbie kołowe bojowe wozy piechoty Centauro z napędem w układzie 8 × 8 i uzbrojone w armatę kalibru 105 milimetrów z systemem długiego odrzutu lufy. Przystosowana jest do strzelania standardową amunicją NATO (także podkalibrową APFSD), tożsamą ze stosowaną w działach Royal Ordnance L7 i M68.

Do tej pory Jordańczycy odebrali 141 pojazdów z zapasów włoskich wojsk lądowych. Osiemdziesiąt przydzielono do dwóch batalionów, reszta zaś będzie używana jako części zamienne i do szkolenia załóg (zobacz też: Włosi kupią 50 wozów Centauro II).

W użyciu pozostaną też bojowe wozy piechoty Marder 1A3, które modernizowane na są przez specjalistów Rheinmetalla na mocy kontraktu z 2017 roku. Do Jordanii trafi dwadzieścia pięć w pełni zmodernizowanych pojazdów pomalowanych w kamuflaż pustynny. Niemiecki koncern zapewni również części zapasowe, amunicję, dokumentację, narzędzia, wsparcie dla klienta na miejscu, a także szkolenia dla operatorów i personelu serwisowego.

Jordańskie siły lądowe mają obecnie osiem batalionów czołgów podstawowych, z których cztery są wyposażone w 182 wozy M60A3 dostarczone przez koncern General Dynamics Land Systems. Zmodernizowało je jordańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i obrotem bronią – King Abdullah II Design and Development Bureau Investment Group (KADDB) z myślą o dostosowaniu do wymagań lokalnych. Czołgi M60A3 uzbrojone są w armaty gwintowane M68 kalibru 105 milimetrów, które ulepszono poprzez instalację zintegrowanego systemu kontroli ognia dostarczonego przez Raytheona.

Pozostałe cztery bataliony wyposażone są Challengery 1, które dostarczyli Brytyjczycy. Ocenia się, że Amman dysponuje lokalną ich odmianą w liczbie sięgającej 400 sztuk, dostarczonych do 2004 roku. Ich stan nie napawa optymizmem i jest mało prawdopodobne, że nadal pozostają w stanie używalności. W magazynach zalegają także czołgi Chalid, które są lokalną odmianą brytyjskich Chieftainów FV4030/2. Ocenia się, że jest ich ponad 270 sztuk, do których trzeba też doliczyć 90 przekazanych przez Irak po wojnie z Iranem.

Zobacz też: Jordania kupiła piętnaście holenderskich F-16

(janes.com)

Sgt. Richard Blumenstein, domena publiczna