W Indiach wychodzą na jaw kolejne informacje na temat kryzysu na granicy indyjsko-pakistańskiej, którego punktem kulminacyjnym było uderzenie indyjskiego lotnictwa na obóz terrorystów w Pakistanie Okazuje się, że Nowe Delhi było gotowe wprowadzić do akcji lotniskowiec Vikramaditya.

Zarzewiem kryzysu był zamach samobójczy przeprowadzony przez Jaish-e-Mohammed w kaszmirskiej Pulwamie. Zginęło tam czterdziestu czterech indyjskich policjantów. W tym samym czasie indyjska marynarka wojenna realizowała kolejną edycję dorocznych ćwiczeń „Tropex”. Kiedy 14 lutego doszło do zamachu, dowództwo marynarki natychmiast skierowało część okrętów na Morze Arabskie, w stronę Pakistanu.

Dowództwo floty potwierdziło, że rozkaz taki otrzymał lotniskowiec Vikramaditya wraz z całą eskortą, a także okręty podwodne o napędzie atomowym. Liczba mnoga w tym ostatnim wypadku pozwala wnioskować, że Indie skierowały na Morze Arabskie całą swoją atomową flotę podwodną, gdyż kraj ten dysponuje dwiema jednostkami tego rodzaju: Chakrą i Arihantem (zobacz też: Konflikt indyjsko-pakistański schodzi pod wodę).

Oświadczenie indyjskiej marynarki zwraca uwagę, że zespół ten miał „przytłaczającą przewagę liczebną nad flotą Pakistanu, toteż zmusił ją do pozostania blisko wybrzeża i niewchodzenia na otwarty ocean”. Nie wiadomo jednak, czy użycie komponentu lotniczego Vikramadityi naprawdę wchodziło w grę w sytuacji innej niż skrajne zagrożenie dla samego lotniskowca.

Nowe Delhi stara się rozwijać lotnictwo pokładowe, ale zmaga się w tej kwestii z szeregiem problemów. Już dwa lata temu dowództwo Bhāratīya Nau Senā doszło do wniosku, że pokładowa wersja MiG-a-29 de facto nie nadaje się do służby na pokładzie lotniskowca, gdyż nie pozwala na to słaba konstrukcja płatowca. Tymczasem właśnie MiG-i-29 są jedynymi samolotami bojowymi zabieranymi przez Vikramadityę. Okręt ten uzyska rzeczywisty potencjał bojowy najpewniej dopiero po wyposażeniu w nowe myśliwce, których indyjski resort obrony właśnie szuka.

Zobacz też: Boeing obiecuje futurystyczną fabrykę Super Hornetów w Indiach

(dnaindia.com)

Indian Navy, Creative Commons Attribution 2.5 India