Według magazynu Angkasa Review indonezyjskie lotnictwo jest zainteresowane kupnem myśliwców F-16V. Vipery miałyby zająć miejsce kupionych w 1990 roku bojowych Hawków 209 i szkolnych Hawków 109.

Obecnie w służbie pozostaje trzydzieści jeden tych samolotów (odpowiednio dwadzieścia cztery i siedem). W związku z nieubłaganym starzeniem się maszyn poszukiwanie ich następcy ma trwać w ramach programu modernizacji sił zbrojnych na lata 2020–2024.

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem ma być F-16V. W grę wchodzi zakup trzydziestu dwóch maszyn, które trafiłyby na uzbrojenie dwóch eskadr. Szef sztabu sił powietrznych, generał Yuyu Sutisna, w rozmowie z Angkasa Review wskazał, że pod uwagę brana jest możliwość połączenia 1. i 12. Eskadry, latających obecnie na Hawkach, oraz sformowanie dodatkowej nowej jednostki. Wiele zależy od dostępnych funduszy i liczby myśliwców, które uda się pozyskać.

Indonezyjskie lotnictwo posiada obecnie dwadzieścia pięć F-16 równych wersji. Część z nich ma zostać poddanych modernizacji własnymi siłami. Indonezja stara się maksymalnie dywersyfikować źródła zaopatrzenia w sprzęt wojskowy. Lotnictwo oprócz F-16 posiada Su-27 i Su-30, a po długich negocjacjach zakupiono także Su-35. Ponadto kraj uczestniczy w południowokoreańskim programie myśliwca piątej generacji KF-X/IF-X.

F-16V cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Na zakup lub modernizację posiadanych egzemplarzy zdecydowały się już między innymi Bułgaria, Słowacja i Tajwan. Zainteresowanie myśliwcem wyraziło w ostatnim czasie także Maroko, a w Indiach trwa intensywna kampania promocyjna.

Zobacz też: Indonezja zainteresowana zachodnimi myśliwcami

(angkasareview.com)

Lockheed Martin