Gruziński minister obrony, Mindia Dżanelidze, powiedział, że rząd jest w trakcie negocjacji z przedstawicielami konsorcjum MBDA. Gruzini nie rezygnują z zamiaru nabycia systemu obrony przeciwlotniczej SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1. Tym samym zdementował pogłoski mówiące o storpedowaniu zakupu przez Rosjan. – Zapewnienie skuteczności krajowej obrony powietrznej jest jednym z priorytetów gruzińskiego ministerstwa obrony. Konsultacje w tej sprawie toczą się nie tylko z Francuzami, ale również z innymi partnerami – oświadczył Dżanelidze. Sprawa pozostaje więc nadal otwarta.

Ciekawe jest to, że źródła rosyjskie rozsiewały plotki o zakontraktowaniu sprzedaży systemu już w 2008 roku. W tym czasie SAMP/T znajdował się w fazie prób wojskowych i był systemem w niepełnej konfiguracji. Dopiero w 2010 roku Esercito Italiano i Armée de l’Air odebrały pierwsze seryjne baterie do testów operacyjnych. Pomijając wyssane z palca informacje, pierwsze starania w celu zakupu produktu MBDA rozpoczął były minister obrony, Irakli Alasania. 28 października 2014 roku rozmowy zakończyły się one względnym sukcesem. Z czasem podpisano „Memorandum of Understanding” na dostawę nowych systemów obrony powietrznej. Wówczas szef resortu oświadczył, że jest szansa, aby pięta achillesowa w systemie obrony wreszcie została zniwelowana. Oświadczył również, że niebawem Gruzja będzie mieć system, który zapewni obronę przed rosyjskimi taktycznymi pociskami balistycznymi Toczka-U i bardziej nowoczesnymi Iskanderami. Wówczas skończyło się tylko na szumnych zapowiedziach.

W skład standardowego zestawu SAMP/T wchodzą sekcja dowodzenia i kierowania ogniem z wielofunkcyjną stacją radiolokacyjną (MRI), mobilne stanowisko dowodzenia, a także pokazana na zdjęciu sekcja startowa, mająca do sześciu wyrzutni przeciwlotniczych pocisków kierowanych Aster 30. Stację radiolokacyjną Arabel wyposażono w charakterystyczną antenę złożoną z ponad czterech tysięcy elementów promieniujących. Wielofunkcyjna stacja radiolokacyjna (MRI) o skanowaniu dookólnym. Arabel śledzi ponad sto celów w odległości do około 100 kilometrów. Prędkość obrotowa anteny to 60 obrotów na minutę. SAMP/T dysponuje zdolnością jednoczesnego niszczenia celów aerodynamicznych i pocisków balistycznych nadlatujących z różnych kierunków. SAMP/T może zwalczać zmasowane ataki, odpalając salwę ośmiu pocisków. Właściwości te potwierdzono w próbach poligonowych. Francuska Armée de l’Air odebrała już dwanaście zestawów SAMP/T, a Włosi – sześć.

(armyrecognition.com; fot. Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl)