Amerykańskie siły powietrzne poinformowały, że samoloty uderzeniowe F-15E Strike Eagle z 336. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej patrolują Zatokę Perską i cieśninę Ormuz w ramach operacji eskortowania żeglugi morskiej. Samoloty operują z położonej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bazy Az-Zafra i według oficjalnych informacji latają z różnymi konfiguracjami uzbrojenia zapewniającymi właściwą i efektywną odpowiedź w dynamicznej sytuacji taktycznej.

Na zdjęciach opublikowanych wraz z komunikatem widać, że F-15 przenoszą zasobniki Wind Corrected Munition Dispensers (WCMD) – naprowadzane za pomocą nawigacji satelitarnej kanistry mogące pomieścić różne rodzaje subamunicji. Taka amunicja może być bardzo efektywna przeciwko irańskim lekkim łodziom wykorzystującym taktykę roju.

Szczególnie dwa rodzaje amunicji mieszczącej się w WCMD wydają się szczególnie przydatne w walce z niewielkim jednostkami pływającymi. Pierwszą jest klasyczna amunicja BLU-97/B z głowicami przeciwpancernymi i zapalającymi, przeznaczona jest do zwalczania szerokiej gamy celów. Bardziej zaawansowanym rodzajem amunicji jest Sensor Fuzed Weapon (SFW), zawierająca dziesięć bomb BLU-108/B. Każda z nich składa się z czterech naprowadzanych niezależnie (za pomocą lasera lub na podczerwień) głowic przeciwpancernych mogących porazić cel z dużą precyzją.

Zwłaszcza BLU-108/B wydaje się idealna do planowanego zastosowania. Aby udaremnić irański atak na statki handlowe, nie trzeba całkowicie niszczyć łodzi, ale wystarczy uszkodzić jej uzbrojenie czy silnik lub poranić załogę.

Poza tym na ujawnionych zdjęciach samoloty przenoszą także naprowadzane laserowo bomby GBU-12 Paveway II o wagomiarze 227 kilogramów i GBU-24 Paveway III o wagomiarze 904 kilogramów. Te ostatnie są w stanie zatopić lub poważnie uszkodzić każdy irański okręt wojenny. Do samoobrony F-15E uzbrojone są w pociski powietrze–powietrze AIM-120 i AIM-9. Warto podkreślić, że w szczególnych przypadkach naprowadzany na podczerwień pocisk AIM-9X również może być wykorzystany do zaatakowania celu morskiego.

Zobacz też: USS Boxer zestrzelił irańskiego drona

(acc.af.mil, thedrive.com)

US Air Force / Staff Sgt. Chris Thornbury