Na lotnisku Ämari w Estonii wylądowało dwanaście samolotów wielozadaniowych F-16 pochodzących z Gwardii Narodowej stanu Ohio. Ich działania wspiera personel około trzystu żołnierzy ze 180. Skrzydła Myśliwskiego i siedemdziesięciu pięciu żołnierzy z 52. Skrzydła Myśliwskiego. Całość tworzy 112. Ekspedycyjną Eskadrę Myśliwską.

Eskadra myśliwców pojawiła się w Estonii w ramach operacji „Atlantic Resolve” mającej na celu wzmocnić obronę NATO przed potencjalną agresją ze wschodu. Drugim celem jest wzmocnienie więzi między koalicjantami oraz możliwość odbycia treningów powietrze–powietrze i powietrze–ziemia z lokalnymi partnerami. Wśród nich znajdują się duńskie F-16 i włoskie Typhoony stacjonujące na Litwie i w Estonii w ramach misji Baltic Air Policing.

Aby misja przebiegła sprawnie, planowanie rozpoczęło się kilka miesięcy temu. Amerykanie planują wykonywać około sześćdziesięciu lotów w tygodniu. Nie wiadomo, jak długo Amerykanie pozostaną w Estonii. Poszczególne wcześniejsze kontyngenty rozmieszczane w innych państwach europejskich różniły się między sobą czasem pobytu.

Amerykanie delegują kontyngenty lotnicze w ramach operacji „Atlantic Resolve” od dwóch lat.

(aviation-news.co.uk)

Maciej Hypś, konflikty.pl