Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan poinformował, że rozmawiał Donaldem Trumpem o możliwości sprzedaży do Turcji systemów przeciwlotniczych Patriot. Dyskusja będzie kontynuowana twarzą w twarz w czasie zbliżającego się posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Erdoğan wyraził przekonanie, że osobisty kontakt z Trumpem pomoże przezwyciężyć ostatnie napięcia na linii Waszyngton–Ankara. Turcja niedawno odebrała pierwsze dostawy rosyjskich systemów S-400, co spowodowało wyłączenie jej z programu F-35 i możliwość nałożenia dodatkowych sankcji. Ponadto Departament Stanu poinformował, że dotychczasowa oferta w sprawie systemu Patriot wygasła.

– Nieważne, ile S-400 dostaniemy, możemy kupić od was pewną liczbę Patriotów – cytował samego siebie Erdoğan w rozmowie z dziennikarzami. – Powiedziałem jednak, iż warunki sprzedaży muszą być przynajmniej tak samo dobre jak te dla S-400 – dodał turecki prezydent, wskazując na możliwość uruchomienia częściowej produkcji i dobre warunki finansowe.

Zobacz też: Turecka ofensywa eksportowa w Azji

(reuters.com)

Mark Holloway, Creative Commons Attribution 2.0 Generic