Jedyny na świecie rosyjski ekranoplan typu Łuń zostanie główną atrakcją „Parku patriotycznego” w mieście Derbent w Dagestanie. Maszyna o numerze MD-160 weszła do służby we Flocie Czarnomorskiej w 1987 roku, a została wycofana pod koniec lat dziewięćdziesiątych, służąc we Flotylli Kaspijskiej. Od tego czasu ekranoplan był składowany w bazie w Kaspijsku.

Chociaż Łuń z wyglądu przypomina samolot, pojazdy wykorzystujące do poruszania się efekt przypowierzchniowy są uznawane za morskie środki transportu i rejestrowane przez Międzynarodową Organizację Morską. Długi na 73,8 metra Łuń był ekranoplanem uderzeniowym. Jego napęd stanowiło osiem silników Kuzniecow NK-87. Mógł się rozpędzić do 550 kilometrów na godzinę, był uzbrojony w sześć wyrzutni pocisków przeciwokrętowych P-270 Moskit i dwa stanowiska z działkami kalibru 23 milimetry. Obsadzała go piętnastoosobowa załoga.

Został pomyślany jako broń do zwalczania amerykańskich lotniskowców, ale nigdy nie został wykorzystany operacyjnie. Prawdopodobnie nigdy nawet nie wziął udziału w manewrach radzieckiej czy rosyjskiej marynarki wojennej.

Ekranoplan od lat nie może się poruszać samodzielnie, dlatego na nowe miejsce ekspozycji został przeholowany w czasie czternastogodzinnej operacji.

„Park patriotyczny” w Derbencie ma zostać otwarty jeszcze w tym roku. Podobna placówka funkcjonuje już w Kubince pod Moskwą. Jest to park rozrywki koncentrujący na rosyjskich siłach zbrojnych i uzbrojeniu. Obejmuje między innymi muzeum pancerne i muzeum lotnictwa z wieloma aktywnościami interaktywnymi – wioską partyzantów, strzelnicami, centrum gier taktycznych. Celem jest promowane patriotyzmu i budowanie pozytywnego wizerunku sił zbrojnych.

Zobacz też: Nowe zasady szkolenia rosyjskich pilotów samolotów ZOP

(rt.com)