Służba prasowa Ministerstwa Obrony Egiptu opublikowała w Internecie film z ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej, na którym widać, że władze tego kraju nabyły nowe lub zmodernizowane systemy przeciwlotnicze ziemia-powietrze – średniego zasięgu Buk-M2 i bliskiego zasięgu Tor. Od dawna spekulowano, że władze egipskie negocjują z Rosjanami zakup nowego sprzętu.

Film niestety nie rozwiewa wątpliwości. Obraz ulega jeszcze większemu zamgleniu. Problem polega na tym, że egipskie siły zbrojne już wcześniej dysponowały kompleksami 9K37M1-2 i trudno jest jednoznacznie ocenić czy doszło do zakupu nowego uzbrojenia tego typu, czy też zmodernizowane egzemplarze będące już w słuzbie. Władze egipskie nie wydały jasnego, oficjalnego oświadczenia. Z kolei materiał filmowy jest słabej jakości.

System 9K37M1 składa się z wyrzutni typu TELAR (9A310M1), systemu ładowania (9A39M1) radaru wczesnego ostrzegania SNOW DRIFT (9S18M1) oraz pojazdu dowodzenia (9S470M1). Według ekspertów na filmie można zauważyć pojazd dowodzenia i radar wczesnego ostrzegania starego typu. Jednak jeśli chodzi o wyrzutnię typu TELAR, to została zmodyfikowana, czytaj wyposażona w radar ze skanowaniem fazowym, lub zastąpiona nowym wariantem (Buk-M2).

Podobnie sytuacja przedstawia się z systemem przeciwlotniczym Tor, który na filmie pojawia się również z anteną ze skanowaniem fazowym, takim jak w kompleksie Tor-M2. Jego poprzednik, Tor-M1, opiera się na skanowaniu mechanicznym i ten wariant już od dłuższego czasu znajduje się na wyposażeniu egipskich wojsk.

Ponadto, czego nie pokazano w materiale filmowym, Egipt może być w posiadaniu kompleksów dalekiego zasięgu S-300WM (Antiej-2500). Tak przynajmniej twierdzi, wicedyrektor Służby Federalnej do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej Wiaczesław Dzirkaln. Rosyjski urzędnik powiedział, że pierwszym zagranicznym użytkownikiem systemów tego typu jest Wenezuela, ale Egipt również wszedł w jego posiadanie. Wartość kontraktu wyniosła pięćset milionów dolarów.

(janes.com; na zdjęciu przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K37M Buk-M1-2, fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0