Brazylijski kontrahent Eurocoptera Helibras uruchomił zakład montażowy śmigłowców EC725. Fabrykę opuszczać będą maszyny przeznaczone dla brazylijskich sił zbrojnych.

Uruchomienie produkcji EC725 przez Helibras jest efektem podpisanej w roku 2008 umowy na zakup 50 maszyn, za łączną kwotę 1,9 miliarda euro. Kontrakt został podpisany w ramach brazylijskiego programu H-XBR, którego celem było pozyskanie nowych wielozadaniowych śmigłowców dalekiego zasięgu. Po szesnaście sztuk mają otrzymać lotnictwo, wojska lądowe i marynarka wojenna, a dwa następne mają zostać oddane do dyspozycji rządu. Eurocopter dostarczył już trzy maszyny, pozostałe mają trafić do użytkownika do końca roku 2016.

Powstały za 210 milionów euro zakład w Ijatuba w stanie Minas Gerais ma być odpowiedzialny za montaż EC725 i jego cywilnej wersji EC225. Zgodnie z umową śmigłowce dla wojska mają powstawać w 50% z części wyprodukowanych na miejscu. Helibras uzyskał także wart 62 miliony euro kontrakt na zapewnienie obsługi technicznej i serwisowanie EC725. Zdaniem prezesa Eurocoptera, Lutza Berlinga, Helibras będzie zdolny do samodzielnej produkcji śmigłowców już w roku 2025.

(airforce-technology.com)