Mimo niezadowolenia chińskiej marynarki wojennej z myśliwca pokładowego J-15 konstrukcja ta jest nadal rozwijana. W ostatnim czasie zaobserwowano wariant dwumiejscowy samolotu, aczkolwiek nie ma pewności, jakie jest jego przeznaczenie.

Dwumiejscowego J-15 miłośnicy lotnictwa wypatrzyli w reportażu wyemitowanym przez chińską telewizję publiczną. Zainteresowanie samolotem okazało się na tyle duże, że CCTV powróciła do tematu. W kolejnym programie pojawiła się informacja, że chodzi o wersję walki radioelektronicznej.

Pojawiają się jednak głosy sugerujące inne przeznaczenie dwumiejscowego myśliwca. Według nich chodzi o wersję szkolną. Za takim rozwiązaniem przemawia konieczność rozbudowy zaplecza szkoleniowego chińskiego lotnictwa pokładowego, zmagającego się z chronicznym brakiem pilotów przeszkolonych do działań z pokładu lotniskowca.

Kolejny argument przypomina, że – wobec braku katapult na Liaoningu i lotniskowcu typu 001A J-15 muszą startować z ograniczonym zapasem paliwa i uzbrojenia. Dwumiejscowa wersja walki radioelektronicznej może więc okazać się zwyczajnie zbyt ciężka, aby efektywnie operować z pokładów obecnych chińskich lotniskowców.

Zobacz też: Chiny pracują nad następcą J-15

(atimes.com)

Garudtejas7, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International