W sobotę położono stępkę pod drugi lotniskowiec typu Gerald R. Ford – USS John F. Kennedy (CVN-79). Matką chrzestną okrętu została córka prezydenta Kennedy’ego, Caroline.

Na ceremonii w stoczni Newport News obecny był także emerytowany kontradmirał Earl Yates, dowódca pierwszego okrętu o tej nazwie, CV-67. Kontrakt na budowę lotniskowca jest wart 3,35 miliarda dolarów. Szacuje się, że okręt podniesie amerykańską banderę w roku 2022. Jest to opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów, które zakładały termin wcześniejszy o dwa lata.

W stosunku do prototypowego Geralda R. Forda John F. Kennedy ma otrzymać nieco zmieniony pokład lotniczy i przeprojektowaną wysepkę, umożliwiającą sprawniejszą kontrolę lotów, co ma przełożyć się na większą częstotliwość startów. Okręt ma również otrzymać ulepszone systemy kontroli uzbrojenia i wydajniejszy system zasilania. Zwłaszcza ta ostatnia zmiana ma zwiększyć podatność lotniskowca na przyszłe modernizacje.

USS Gerald R. Ford ma wejść do służby już w przyszłym roku. Trzeci okręt tego typu, USS Enterprise, ma być gotowy w 2025. W skład skrzydła lotniczego ma wejść 90 maszyn, w tym bojowe bezpilotowce.

(naval-technology.com, fot. U.S. Navy photo/ Mass Communication Specialist Second Class Aidan P. Campbell)