Przedsiębiorstwo Allison Transmission Inc. z siedzibą w Indianapolis w stanie Indiana otrzymało kontrakt na dostawę nowych automatycznych przekładni Allison Transmission X-1100-3B za kwotę niemal 69 milionów dolarów. Ponadto w ramach kontraktu wykonawca zobowiąże się do modernizacji skrzyni biegów, ich konserwacji i zapewnienia wsparcia serwisowego.

Podpisany kontrakt obejmuje cenę stałą i ostateczną, a jednocześnie to umowa typu „koszty plus” ze stałym wynagrodzeniem (Cost Plus Fixed Fee Contract). Wykonawca ma zapewniony zwrot wszystkich bezpośrednich kosztów i dodatkową stałą kwotę na pokrycie kosztów stałych i wynagrodzenia, które pozostaje niezmienne.

Ofertę złożono przez Internet. Lokalizacje wykonywania prac i środki finansowe zostaną określone przy każdym zamówieniu, a szacowany termin realizacji zrealizowania całego zamówienia to 23 marca 2023 roku. Kontraktu udzieliło Dowództwo Zamówień Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army Contracting Command).

Czołg M1 Abrams ma czterobiegową automatyczną skrzynię biegów Allison DDA X-1100-3B. Seria X1100 przeznaczona jest dla ciężkich pojazdów bojowych o masie od 45 359 do 63 503 kilogramów i może być sparowana z silnikami wysokoprężnymi lub turbinowymi o mocy do 1120 kilowatów (1500 koni mechanicznych).

Zobacz też: Amerykańskie testy Patrii Nemo

(armyrecognition.com, defense.gov)

Staff Sgt. Christopher McCullough