US Army poinformowała, że 11 września na poligonie Red Cloud, części Fortu Benning w stanie Georgia, odbyły się próby ogniowe moździerza samobieżnego Patria NEMO kalibru 120 milimetrów osadzonego na podwoziu AMV 8×8. Według informacji samej Patrii testy wykazały pełną gotowość uzbrojenia do przeprowadzenia natychmiastowego ataku ogniem bezpośrednim i w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), podczas którego pięć pocisków poruszających się różnymi trajektoriami jednocześnie uderzyło w rejon celu.

Próby moździerza zorganizowano w ramach wystawy wyposażenia wojskowego na terenie amerykańskiej bazy. W Fort Benning prezentowane są specjalistyczne i nowatorskie systemy szkoleniowe, trwa wymiana informacji i doświadczeń oraz nawiązywanie kontaktów. Ponadto pojawia się często uzbrojenie, które w przyszłości może trafić na wyposażenie US Army albo stanąć w szranki w bieżących lub planowanych przetargach.

Plan pozyskania moździerza samobieżnego – o kryptonimie Mortar Future Indirect Fire Turret (FIFT) – ogłosiło Dowództwa Zamówień US Army (Army Contracting Command) 2 sierpnia 2018 roku, publikując zapytanie o informację. Celem jest rozpoczęcie produkcji uzbrojenia tej klasy w 2021 roku.

Amerykanie chcą pozyskać moździerz gładkolufowy kalibru 120 milimetrów o donośności minimalnej 200 metrów dla ognia pośredniego i 50 metrów w przypadku ognia bezpośredniego oraz donośności maksymalnej 8–20 kilometrów. Cele opancerzone – stacjonarne i ruchome – powinny być rażone ogniem bezpośrednim z odległości od 500 do 4000 metrów.

Czas reakcji pojazdu przygotowanego do otwarcia ognia powinien wynosić około 30 sekund, zaś w przypadku pojazdu przemieszczającego się maksymalnie 60 sekund. Zakładana szybkostrzelność powinna kształtować się na poziomie co najmniej 16 strzałów przez pierwszą minutę, a później 6 strzałów na minutę. Amerykanie chcieliby jednak, aby pozyskany moździerz oddawał 24 strzały przez 2 minuty i później 12 strzałów na minutę.

Dodatkowo pojazd powinien mieć magazyn amunicji i cyfrowy system kierowania ogniem, który mógłby działać w dwóch trybach: półautonomicznym i autonomicznym.

Efektem programu Mortar Future Indirect Fire Turret będzie wprowadzanie do Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych i Brygadowych Zespołów Bojowych Strykerów systemu moździerzowego począwszy od 2021 roku. W ramach tego programu Amerykanom mogłyby być zaoferowane moździerze samobieżne M120 Rak, AMOS na podwoziu AMV Patria 8×8 i Mjölner na podwoziu bojowego wozu piechoty CV90. Wyśrubowane normy zmusiłyby jednak każdego z producentów do wprowadzania mniejszych lub większych poprawek.

Zobacz też: Sprzedaż transporterów Patria AMV do ZEA zgodna z prawem

(edrmagazine.eu, defence-blog.com)

US Army / Patrick A. Albright