Minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ažubalis podziękował 31 sierpnia polskim Siłom Powietrznym za strzeżenie litewskiego nieba w ramach operacji NATO Baltic Air Policing i przywitał czeskich lotników, którzy zmienią polski oddział.

Ažubalis na lotnisku wojskowym Zokniai powiedział: Składam szczere podziękowania na ręce polskich i czeskich oficerów, lotników oraz wszystkich członków personelu lotniczego, biorących udział w misji. Misja Baltic Air Policing to najlepszy przykład sojuszniczej solidarności i współpracy. Bardzo się cieszę, że szczyt NATO w Chicago bezterminowo przedłużył tę operacją. Według ministra lotnicy startujący z płyty lotniska Zokniai mają za zadanie szybko reagować na zagrożenie, ale pełnią również ważną rolę utrzymania dobrego wizerunku NATO, akcentując założenie wspólnej obrony.

W ceremonii rotacji kontyngentów lotniczych uczestniczyli także litewska minister obrony narodowej Rasa Juknevičienė i jej czeski odpowiednik Alexandr Vondra. Czteromiesięczna misja polskiego oddziału w ramach operacji była jego czwartą zmianą. Czesi będą strzegli nieba nad państwami bałtyckimi po raz czwarty. Polski kontyngent operuje na samolotach MiG-29A, czeski lata szwedzkimi maszynami JAS 39 Gripen.

(The Lithuanian Tibune)