Uznawany za materiał przyszłości grafen ma coraz więcej zastosowań. Chińskie wojskowe ośrodki badawcze pracują nad pokrywaniem metalowych elementów grafenem w celu ograniczenia korozji.

Wszystko za sprawą sztucznych wysp budowanych na Morzu Południowochińskim (na zdjęciu Woody Island). Okazało się, że panujące tam warunki z dużą wilgotnością i zasoleniem powietrza oraz wysokie temperatury i duże nasłonecznienie są zabójcze dla sprzętu chińskiej produkcji. Rozmieszczone na wyspach działa padły ofiarą tak szybkiej korozji, że musiały zostać wycofane po zaledwie trzech miesiącach służby. Podobne problemy dotyczą między innymi radarów, systemów rakietowych i rurociągów.

Rozwiązaniem może być pokrywanie metalowych elementów grafenem. Odpowiednie rozwiązania mają już przechodzić testy. Według chińskich źródeł grafenowe pokrycia są już stosowane z powodzeniem w przemyśle chemicznym. Jeżeli opracowane rozwiązania okażą się skuteczne, w przyszłości mogą zostać wykorzystane przez marynarkę wojenną i w przemyśle lotniczym. Do tej pory wojskowi upatrywali głównego zastosowania grafenu w tworzeniu lekkich i wytrzymałych elementów pancerza, na przykład dla śmigłowców bojowych WZ-10.

Część naukowców jednak studzi entuzjazm. Profesor Zhang Lei z Pekińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przypomina, że grafen jest świetnym przewodnikiem. Z tego powodu nawet najdrobniejsze pęknięcia i zadrapania na pokryciu zamiast chronić przed korozją, będą ją przyspieszać. Dobranie właściwych materiałów ograniczających przewodzenie jest zaś dużym wyzwaniem.

Z kolei profesor Cui Gan z Pekińskiego Uniwersytetu Ropy Naftowej ostrzega, że masowa produkcja grafenowych pokryć i okładzin może być trudna z powodu tendencji płatków grafenu do splatania się.

Wykorzystanie grafenu w celach ochronnych może wyjść poza elementy metalowe i objąć nawet beton. Wszystko znowu z powodu sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Profesor Hu Qigao z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha wykazał w artykule opublikowanym na łamach czasopisma Defence Technology Review wiele błędów na etapie projektowania i budowy.

Sztuczne wyspy były wznoszone w bardzo szybkim tempie, bez poprzedzającej projekt analizy warunków naturalnych i ich wpływu na konstrukcję. To samo dotyczy postawionych na wyspach budynków. Betonowe struktury po trzech latach zaczęły się rozpadać, metalowe elementy padały ofiarą korozji w ciągu roku. Rodzi to wątpliwości, czy wyspy będą w stanie wytrzymać katastrofy naturalne, takie jak tajfuny czy tsunami.

Dziennik South China Morning Post przypomina przy tej okazji, że siły zbrojne USA wydają rocznie 21 miliardów dolarów na walkę z korozją. W Chinach takie liczby nie są publikowane, ale w 2017 roku Chińska Akademia Nauk ujawniła, że trzy lata wcześniej korozja spowodowała w całej gospodarce straty rzędu 300 miliardów dolarów.

Zobacz też: Hiszpańska marynarka zainteresowana grafenem

(scmp.com)

Paul Spijkers, GNU Free Documentation License, Version 1.2