Podczas otwarcia stoczni w bazie marynarki wojennej nad zatoką Sepetiba na południe od Rio de Janeiro ujawniono plany budowy pierwszego brazylijskiego atomowego okrętu podwodnego. O planach poinformowała prezydent Dilma Rousseff. Budowa okrętu będzie częścią współpracy między Brazylią i Francją, zapoczątkowaną jeszcze w 2008 roku przez Nicolasa Sarkozy’ego i Lulę da Silvę.

Konstrukcją czterech konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Scorpène o napędzie dieslowsko-elektrycznym oraz okrętu o napędzie atomowym zajmie się spółka joint venture. W jej skład wchodzą francuski koncern budownictwa okrętowego DCNS i brazylijska filia firmy Odebrecht.

Niedawno powstała stocznia zbuduje wyżej wymienione okręty według francuskich projektów. Pierwszy z konwencjonalnych okrętów zostanie zwodowany w 2015 roku. Koszt jego budowy prawdopodobnie wyniesie 7,8 miliarda reali (3,95 miliarda dolarów). Wszystkie z wymienionych okrętów powinny wejść do służby w Marinha do Brasil wraz z początkiem 2017 roku. Natomiast konstrukcja pierwszego brazylijskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym zakończy się w 2023 roku. Dwa lata później osiągnie gotowość operacyjną.

W razie pozytywnego zakończenia programu, Brazylia wejdzie do ekskluzywnego klubu państw dysponujących własnymi atomowymi okrętami podwodnymi. Obecnie należą do niego: Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

(defensenews.com)