W kwietniu ubiegłego roku pojawiały się informacje, że Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych planuje zakup systemu obrony aktywnej dla czołgów M1A1 Abrams. Zainteresowane są nim również amerykańskie wojska lądowe (zobacz też: Trophy dla US Army?). Obecnie w grze pozostają trzy systemy, w tym dwa izraelskie – Trophy i Iron Fist, a także Iron Curtain.

Wydaje się, że przesądzony jest montaż tego pierwszego. Pozostałe dwa mają szansę być zainstalowane na Bradleyach (Iron Fist) i Strykerach (Iron Curtain). Prace integracyjne już trwają i według specjalistów z US Army przynoszą wymierne efekty.

– Jesteśmy bardzo blisko podjęcia decyzji w sprawie zakupu systemu Trophy – powiedział w zeszłym tygodniu generał David Bassett, zajmujący się systemami walki naziemnej w wojskach lądowych. – Staramy się zrobić wszystko, abyśmy mogli wydawać pieniądze już w następnym roku podatkowym.

Trophy z pewnością będzie mieć przewagę, gdyż obecnie to jedyny system tej klasy, który został sprawdzony w warunkach bojowych. Wprowadzono go na uzbrojenie Sił Obronnych Izraela w 2009 roku, zaś dwa lata później po raz pierwszy użyto bojowo. Podczas operacji „Protective Edge” w Strefie Gazy w lipcu 2014 roku sprawdzał się w przechwytywaniu pocisków Korniet (zobacz też: Trwają wstępne testy Areny-M). Seryjnie instalowany jest na izraelskich czołgach Merkawa Mk 4 i transporterach Namer.

Proces integracji systemu Trophy z amerykańskimi czołgami M1A2 Abrams nadzoruje firma DRS Technologies, zajmująca się jego sprzedażą w Stanach Zjednoczonych. Koszt montażu systemu Trophy na jednym Abramsie wyniesie od 350 tysięcy dolarów do 500 tysięcy dolarów.

Amerykańskie siły zbrojne dążą do opracowania systemu aktywnej obrony już od wojny koreańskiej, ale projekty badawczo-rozwojowe nie wychodziły poza fazę wstępną. Obecnie US Army Tank-Automotive Research, Development, and Engineering Center podjęło wysiłek zmierzający do opracowania modułowego systemu ochrony aktywnej MAPS, ale jego wprowadzenie do służby może zająć nawet dziesięć lat. Potencjalnie miałby rozwiązać problemy aktywnej obrony szerokiej gamy pojazdów, w tym wszystkich wymienionych wyżej, a także dużej liczby pojazdów L-ATV.

Zobacz też: Pierwszy chiński system obrony aktywnej

(defensetech.org, scout.com)

Maj. Randy Ready, US Army