Służba prasowa sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przedstawiła garść danych na temat modernizacji wojsk powietrznodesantowych (WDW). Raport obejmuje okres od 1 grudnia 2018 roku do 30 kwietnia 2019 roku.

Najistotniejsza jest informacja, że w tym okresie Wozduszno-Diesantnyje Wojska przyjęły do służby kolejną partię bojowych wozów piechoty BMD-4M Sadownica i transporterów opancerzonych BTR-MDM Rakuszka. Posłużyła ona do pełnego przezbrojenia szóstego już batalionu powietrznodesantowego.

Nie ujawniono niestety, która konkretnie jednostka WDW otrzymała nowe wozy. Rosjanie wskazali jednak, iż trafiły one do Pskowa, co oznacza, że przezbrojono jeden z batalionów 76. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej „Czernihowskiej”.

Oprócz tego rosyjscy diesantnicy otrzymali 5 tysięcy kompletów spadochronowych D-10. Zimą przeprowadzono także około 1300 ćwiczeń spadochronowych, podczas których oddano ponad 80 tysięcy skoków. Jeden z największych desantów ćwiczebnych odbył się w Korsakowce w Kraju Nadmorskim (na Dalekim Wschodzie).

Zobacz też: Rosyjscy popi będą kierować bojowymi wozami piechoty

(mil.ru)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International