Chińskie władze centralne i wojskowe porozumiały się w sprawie kontroli finansowej kadry oficerskiej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Jest to jeden z elementów kampanii przeciwko korupcji w korpusie oficerskim.

Nowe regulacje zostały przyjęte przez Centralną Komisję Wojkowską Komunistycznej Partii Chin, której przewodniczącym jest prezydent Xi Jinping oraz Generalne Departamenty Polityczny, Logistyczny i Uzbrojenia. Audytowi poddane mają zostać wykorzystanie przez wojskowych publicznych funduszy, samochodów oraz lokali. Szczególna kontrola ma dotyczyć oficerów odpowiadających za sprawy gospodarcze. Nowością jest konieczność audyty kandydatów do awansów. Li Qinghe, szef audytorów ChALW, zaznacza, że nowe regulacje ustanawiają system ostrzegający oficerów przed podejmowanie działań niezgodnych z prawem.

Walka z korupcją jest jednym z naczelnych zadań jakie przed swoją ekipą postawił Xi Jinping. Przy tej okazji dokonano już licznych czystek w partii i armii, jednak problem korupcji w Chinach jest poważny. Armią co kilka lat wstrząsają skandale, których bohaterami są wysocy rangą dowódcy zaangażowani w przemyt, sprzedaż awansów, czy nawet domniemane powiązania z mafią. W ostatnich latach wojskowi prokuratorzy i audytorzy zaczęli także zajmować się niezgodnym z przepisami wykorzystaniem środków publicznych jak chociażby wyjazdy do luksusowych ośrodków wczasowych i Spa pod przykrywką konferencji.

(globaltimes.cn, fot. BrokenSphere, via Wikimedia Commons)