Załoga HMS Artful (S121), trzeciego atomowego okrętu podwodnego typu Astute, wystrzeliła pierwszą torpedę, używając zmodernizowanego zintegrowanego systemu dowodzenia całością systemów pokładowych (Common Combat System). Rozwiązanie takie zostało po raz pierwszy zainstalowane na okręcie Królewskiej Marynarki Wojennej.

Zintegrowany system dowodzenia dostarczony przez VMware, Dell and Aish odpowiada za kontrolę wszystkich podsystemów okrętowych, w tym nawigacji i hydrolokacji, oraz za przetworzenie informacji pochodzących z czujników okrętu, w tym odczyt danych z sonaru, i przesłanie ich załodze na zmodernizowane konsole operatorskie. Jego zadaniem jest ułatwienie podejmowania decyzji podczas kontaktu bojowego z przeciwnikiem.

Artful jest pierwszym okrętem typu Astute, w którym system ten został zainstalowany i przetestowany. Brytyjczycy podkreślają, że system dowodzenia został oddany do użytku wcześniej, niż planowano. Jeszcze niedawno sugerowano, że pierwszą jednostką korzystającą z niego będzie czwarty Astute.

Na podobną modernizację czekają HMS Astute i HMS Ambush. Próby na tych dwóch okrętach wykazały niedociągnięcia poprzedniej wersji systemu dowodzenia i zmusiły brytyjską marynarkę wojenną do szukania lepszych rozwiązań. Takich problemów nie będzie z ostatnim przedstawicielem okrętów tego typu – HMS Audacious. W planach Royal Navy jest nawet modernizacja pozostałych okrętów podwodnych będących w służbie, czyli jednostek typu Vanguard.

Artful znajduje się obecnie w ostatecznej fazie prób morskich poprzedzających przyjęcie jednostki do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej, zaplanowane na połowę przyszłego miesiąca. Już teraz wiadomo, że załoga okrętu niezwłocznie po wejściu do służby rozpocznie patrole bojowe wzdłuż wybrzeży Wysp Brytyjskich i na północnych wodach Oceanu Atlantyckiego.

Zobacz też: HMS Artful w służbie za niecały miesiąc

(navyrecognition.com; fot. Andrew Linnett, DE&S Photography, MoD Crown Copyright 2015)