Rosja negocjuje z Angolą sprzedaż sześciu samolotów Su-30K. Moskwa i Mińsk mają nadzieję, że uda się sprzedać myśliwce, które obecnie przechowywane są na Białorusi. Jednak Rosoboroneksport i Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej odmówiły komentarza w tej spawie. Informacje te potwierdził Kommiersant, któremu wywiadu udzielił Paweł Pinigin, dyrektor 558. Lotniczego Zakładu Remontowego w Baranowiczach. Według niego poszukiwania nabywcy to tylko kwestia czasu i nie sprawi znaczących problemów (zobacz też: Rosja wraca do Angoli).

Transakcja ma opłacić się obu stronom, gdyż Luanda wierzy w to, że zwiększy potencjał swojego lotnictwa wojskowego, zaś Moskwa będzie mogła pozbyć się samolotów niegdyś używanych przez Indie (na zdjęciu).

Historia Su-30K przechowywanych w Baranowiczach rozpoczęła się w latach 1996–1998, gdy sprzedano je na subkontynent indyjski. Korporacja Irkut podpisała umowę na dostawę myśliwców Su-30MKI do Indii, ale oczekiwanie na uruchomienie produkcji seryjnej nowych samolotów zmusiło Moskwę do przekazania tamtejszym siłom powietrznym uproszczonej wersji myśliwców. Dostawca zobowiązał się jednak do ich zastąpienia, do czego doszło w 2011 roku. Starsze maszyny wróciły do sprzedawcy i od tego czasu Rosoboroneksport poszukuje dla nich potencjalnych nabywców.

Su-30K zaoferowano Białorusi, Sudanowi, Wietnamowi (delegacja wojskowa z Hanoi nawet oglądała samoloty) i Angoli. W październiku 2013 roku podczas wizyty wicepremiera Dmitrija Rogozina w Luandzie podpisano umowę w sprawie zakupu przez Angolę dwunastu poindyjskich samolotów i innego sprzętu. Oznaczało to udzielenie klientowi pożyczki w wysokości miliarda dolarów.

Założono, że Angola maszyny otrzyma najszybciej, jak to możliwe, biorąc pod uwagę naprawy i modernizację do wariantu Su-30KN. W 2015 roku dowódca angolańskich sił powietrznych generał Francisco Alfonso wyjawił, że myśliwce dołączą do krajowego lotnictwa wojskowego do 2017 roku. Jednak do tej pory Angola nie otrzymała żadnego statku powietrznego tego typu.

Zobacz też: Chińskie pojazdy wojskowe w Angoli

(defenseworld.net)

US Air Force / Tech. Sgt. Keith Brown