Służąca w US Navy czarnoskóra specjalistka wywiadu Janaye Ervin odmówiła powstania do amerykańskiego hymnu narodowego, za co grożą jej teraz konsekwencje dyscyplinarne. Według rzeczniczki prasowej połączonej bazy Pearl Harbor-Hickam Ervin nie stanęła do hymnu 19 września, a była w tym momencie w pełnym umundurowaniu.

Sama Ervin wyjaśniła powody swojego zachowania na Facebooku: – 19 września 2016 roku będąc w mundurze podjęłam świadomą decyzję o niewstawaniu do hymnu, ponieważ czuję się hipokrytką, śpiewając o kraju wolnych ludzi, wiedząc, że odnosi się to tylko do części Amerykanów. Z radością znowu powstanę, gdy wszyscy Amerykanie będą cieszyli się taką samą wolnością. Marynarka zdecydowała się ukarać mnie za obronę konstytucji i zabrała wyposażenie potrzebne do wypełniania moich obowiązków służbowych.

Protest Janaye Ervin odbył się w ramach wsparcia ruchu Black Lives Matter i sprzeciwu przeciwko rasistowskiemu postępowaniu policji w stosunku do czarnych obywateli.

Jest to już drugi przypadek tego typu w ostatnim czasie. W pierwszym wypadku również czarna kobieta z US Navy nie oddala honorów hymnowi w czasie porannego podnoszenia flagi w bazie Pensacola. Jej danych nie ujawniono, ale pozwolono jej nadal wykonywać czynności służbowe w oczekiwaniu na decyzje dyscyplinarne.

(dailycaller.com, fot. U.S. Navy/Petty Officer 3rd Class Paul J. Perkins)