Rosyjska marynarka wojenna planuje wprowadzić do służby 10 uderzeniowych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym (SSN) do 2020 roku. Chodzi o okręty typu Jasień, oznaczone przez NATO jako Graney.

Pierwszy z okrętów – Siewierodwińsk – wejdzie do służby jeszcze przed końcem bieżącego roku. Także druga jednostka, która będzie nosiła nazwę Kazań znajduje się już w trakcie budowy w stoczni Siewmasz w mieście Siewierodwińsk. W 2011 roku rozpocznie się budowa jeszcze trzeciego okrętu, którego nazwa nie została jeszcze wybrana.

Okręty typu Jasień mogą przenosić szeroki wachlarz pocisków manewrujących z głowicami konwencjonalnymi bądź atomowymi o zasięgu do 5000 km. Przeznaczone są do zwalczania innych okrętów zarówno podwodnych jak i nawodnych oraz atakowania celów lądowych. Okręty mają 24 wyrzutnie pocisków manewrujących i osiem wyrzutni torped.

Ponadto minister obrony Federacji Rosyjskiej powiedział, że jego kraj zamierza w tym roku zamówić także 36 rakiet balistycznych, 20 pocisków manewrujących i dwa okręty podwodne – nosiciele pocisków balistycznych (SSBN).

W czasie, gdy wszystkie te okręty będą produkowane, trwały będą prace nad nowym okrętem piątej generacji, który będzie miał wejść do służby po 2020 roku. Nie wiadomo jeszcze nic bliższego na temat jego konstrukcji poza tym, że planuje się uzbroić go jednocześnie w strategiczne pociski balistyczne jak i rakiety manewrujące.

(RIA Novosti)