Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż do Japonii pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C7 AMRAAM. Szacowana wartość umowy wyniesie około 33 miliony dolarów, ale nie jest to kwota oficjalna, tej bowiem nikt nie upublicznił. Jeśli transakcja zamknie się w tej sumie oznaczać to będzie, że Japońskie Siły Samoobrony zakupią niewielką transzę kierowanych pocisków rakietowych. Jeżeli tak się stanie to zachowawcze postępowanie Japończyków wynikać będzie z prawdopodobnej chęci oceny ich przydatności w tamtejszym lotnictwie. Później zaś, zależnie od ewaluacji, mogą pojawić się kolejne zakupy. Obecnie nie ma żadnych informacji na temat proponowanych umów offsetowych w związku z potencjalnych sprzedażą AIM-120C7 AMRAAM.

Do wiadomości publicznej podano, że Tokio zamierza zakupić siedemnaście pocisków bojowych i dwie makiety na potrzeby szkoleń. Ponadto zamówieniu towarzyszyć będzie pakiet logistyczny zawierający dokumentację projektową i partię części zamiennych. Do wprowadzenia do służby pocisków AIM-120C7 AMRAAM wymagane będzie udanie się grupy amerykańskich techników, którzy służyć będą swoim doświadczeniem. Nie powinno być jednak większych problemów z przystosowaniem ich do użycia. Pociski z rodziny AIM-120 AMRAAM nie będą nowością w japońskich wojskach lotniczych. Ich wielozadaniowe myśliwce używają już wcześniejszej wersji C5.

(defencetalk.com, na zdjęciu pocisk AIM-120 AMRAAM montowany na końcówce skrzydła F-16CJ, fot. Staff Sergeant Vince Parker (USAF), domena publiczna)

Staff Sergeant Vince Parker (USAF), domena publiczna