US Special Operations Command ubiega się o dodatkowe fundusze z Departamentu Obrony na rok budżetowy 2018. Pieniądze mają być przeznaczone na program głębokiej modernizacji gunshipów AC-130 i wyposażenie ich w broń laserową o dużej mocy.

Jeżeli alokacja funduszy dojdzie do skutku, wstępne prace na pierwszym AC-130W (przechowywanym obecnie w rezerwie w bazie Cannon w stanie Nowy Meksyk) mogłyby się zacząć już w roku 2020. Sceptycznie do sprawy jest jednak nastawiony człowiek, od którego ostatecznie może zależeć przydzielenie pieniędzy: podsekretarz obrony do spraw zakupów, technologii i logistyki Frank Kendall.

– Nie jesteśmy na tym etapie, na którym możemy zdecydować, czy wprowadzimy lasery na uzbrojenie – mówił Kendall w zeszłym miesiącu.

Prędzej czy później laserowe gunshipy pojawią się w składzie Air Force Special Operations Command (AFSOC). Już teraz na próby naziemne i badania w locie zarezerwowano wiele milionów dolarów. Wstępnie planuje się, że laser zajmie miejsce działka kalibru 30 milimetrów.

Zobacz też: YAL-1 – laserowy łowca rakiet

(flightglobal.com; fot. Senior Airman Julianne Showalter, US Air Force)