Sytuacja na wszystkich odcinkach frontu pozostaje niezmieniona. Rosjanie wciąż próbują się przegrupować, a ustalenia zachodnich służ wywiadowczych jednoznacznie wskazują, że celem głównym jest okrążenie i zajęcie Kijowa. Wczorajsza ograniczona kontrofensywa Ukraińców na zachód od stolicy ponownie oddaliła najeźdźców od osiągnięcia tego celu, ale z kolei wschodnia część pierścienia ponoć jest już solidnie okopana i zabezpieczona polami minowymi. Szturm na miasto nijak nie wchodzi w grę, Rosjanie mogą tylko kontynuować chaotyczny ostrzał dzielnic mieszkalnych.

Mariupol jest odcięty już nie tylko na lądzie, ale w dużej mierze także w sferze informacyjnej. Paradoksalnie jedynym pewnym źródłem informacji o tym, co się dzieje w mieście, są sprawozdania uchodźców. Upadek Mariupola jest już przesądzony, chyba że Ukraińcy nagle wyczarują skądś siły zdolne do przeprowadzenia dużej kontrofensywy. Ale bitwa, toczona dom po domu, jeszcze potrwa. Rosjanie chcieliby zająć miasto szybko i użyć żołnierzy, którzy są tam uwiązani, do czegoś innego, lecz obrońcy, z oczywistych powodów, ani myślą kapitulować.




02.58: Zakończmy dzisiejszy odcinek sprawozdania takim przyjemnym spostrzeżeniem.

Widzimy się znów kilka minut po godzinie 12.00. Dobranoc.

02.50: Kolejne dwa Orłany-10 rozbite w Ukrainie. Zapewne wchodzą one w skład pięciu bezzałogowych aparatów latających, których zniszczeniem chwalili się dziś Ukraińcy.

02.25: Amerykanie też mają swojego Emila Czeczkę. 48-letni Kalifornijczyk Evan Neumann, trumpista, który uczestniczył w szturmie na Kapitol, aby uniemożliwić potwierdzenie zwycięstwa Bidena, uciekł w sierpniu ubiegłego roku na Białoruś, a teraz dostał tam azyl (którego Czeczko się nie doczekał). Neumann występował już – podobnie jak polski dezerter – w materiałach propagandowych zarówno białoruskiej, jak i rosyjskiej telewizji.

01.50: Urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony przyznał, że tamtejsze służby ciągle monitorują rosyjskie zapasy broni chemicznej i biologicznej pod katem ich przemieszczania do Ukrainy ze względu na obawę co do ich możliwego użycia w wojnie. Co istotne, nie ma informacji, aby atak bronią B/C miał nastąpić w najbliższym czasie.

01.39: Dmytro Żywyćkyj, szef administracji państwowej obwodu sumskiego, informuje, że w Trościańcu okupanci zastrzelili kobietę, która po prostu jechała przez miasto na rowerze. Ponadto Rosjanie uniemożliwiają pochowanie zmarłych cywilów i utrudniają przechowywanie ciał w kostnicy.

01.05: Według dowództwa ukraińskich sił powietrznych 22 marca zestrzelono sześć rosyjskich samolotów, jeden śmigłowiec, pięć bezzałogowych aparatów latających i pięć pocisków manewrujących. Z tej liczby jeden UAV i jeden pocisk miały być strącone przez obronę przeciwlotniczą wojsk lądowych.

00.20: Kocioł pod Kijowem prawdopodobnie (jeszcze?) nie jest zamknięty, ale to nie znaczy, że Rosjanie zażegnali grożące im niebezpieczeństwo. Ukraińcom udało się zająć część dróg, po których można by zaopatrywać oddziały w kotle hostomelskim, a drogi niezajęte są obecnie w strefie rażenia ogniem pośrednim lub bezpośrednim. Innymi słowy oznacza to, że Rosjanie wciąż mogą dosyłać zaopatrzenie lub wycofywać oddziały, nie napotykając bezpośredniego oporu, ale wszystko będzie się odbywało pod ostrzałem.

23.55: Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, powiedział, że korytarzami humanitarnymi ewakuowano łącznie 211 tysięcy osób, z czego 32 tysiące z Mariupola.

23.18: Witalij Kowal, szef rówieńskiej obwodowej administracji wojskowej, informuje, że Rosjanie wieczorem 22 marca trzykrotnie uderzyli w obiekt infrastruktury wojskowej na terenie obwodu.

22.31: Rosja wciąż wykorzystuje swoje służby dyplomatyczne do promowania piętrowych teorii spiskowych o broni biologicznej produkowanej w Ukrainie przez samych Ukraińców lub przez Amerykanów. Stosunkowo nowym wątkiem jest tworzenie wirusów wycelowanych w konkretne grupy etniczne, domyślnie: w Rosjan.



22.15: Mimo że mamy XXI wiek, Rosjanie mają nie tylko metody bolszewickie, ale też sprzęt, który wykorzystywała 1. Armia Konna Siemiona Budionnego. Mowa o taczankach – chłopskich wozach z zamontowanymi na nich karabinami maszynowymi Maxim wzór 1910. Taczanka stała się symbolem wojny domowej w Rosji. „Druga najsilniejsza armia na świecie”, jak na nią przystało, może się pochwalić bardziej zmechanizowanymi egzemplarzami. Na tym zdjęciu, wykonanym w Aleszkach w obwodzie chersońskim, Maxima zainstalowano na kołowym podwoziu samochodowym, a nie na wozie ciągniętym przez konie. Putin chce nawiązywać do Związku Sowieckiego, a rosyjscy żołnierze sięgają do jego korzeni.

20.43: W Sewastopolu uchwycono moment wystrzelenia salwy ośmiu pocisków, prawdopodobnie 3M-54 Kalibr. Odpalono je z korwety projektu 21631 (typ Bujan-M). Potencjalnym celem było lotnisko w Winnicy, Mikołajów lub Odessa.

19.27: Żołnierze czeczeńskiego batalionu imienia szejka Mansura na północny zachód od Kijowa, gdzieś w okolicy prawdopodobnego kotła hostomelskiego (przyjmijmy umownie dla niego taką nazwę). Co jak co, ale temu człowiekowi z granatnikiem przeciwpancernym nie można odmówić odwagi.

19.21: Według wojskowej administracji Kijowa w ataku na rejon obołonśki w północnej części stolicy zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Jeden pocisk rakietowy systemu BM-30 Smiercz wpadł do Dniepru, nie wyrządzając szkód. W ciągu całej wojny zatrzymano w stolicy 162 dywersantów.

19.02: Dziennikarka kanadyjskiego Global News, Ashleigh Stewart, potwierdza, że słynny (również kanadyjski) snajper „Wali”, intensywnie uśmiercany przez rosyjską propagandę, wciąż żyje. Stewart rozmawiała z nim dziś po południu.



18.51: Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias wyraził gotowość udania się z konwojem humanitarnym do Mariupola. Miasto i jego okolice stanowią dom dla głównego skupiska Greków ukraińskich. W pierwszych dniach wojny w Sartanie pod Mariupolem zginęło dwanaścioro Greków.

18.43: Według popołudniowego raportu sytuacyjnego ukraińskiego ministerstwa obrony odnotowano dziś osiemdziesiąt samolotolotów rosyjskich sił powietrznych, z czego dwadzieścia dziewięć – z lotnisk na Białorusi (w Baranowiczach i Bobrujsku).

Z kolei na ziemi – tu cytat – „nadal odnotowywane są przypadki masowego odmawiania przez rosyjskich żołnierzy udziału w wojnie. Według dostępnych informacji w 155. Samodzielnej Brygadzie Piechoty Morskiej od początku wojny udziału w agresji zbrojnej odmówiło około 220 żołnierzy. W sumie od 24 lutego zginęło około 50 żołnierzy tej jednostki, a około 110 zostało rannych. Ponadto śmierć wyższych oficerów wywołała ogromny oddźwięk w społeczeństwie rosyjskim”.

18.37: Dwa ukraińskie czołgi zniszczone pod Czernihowem. Według Oryxa mamy tu pierwszy zweryfikowany przypadek zniszczenia T-72 w zmodernizowanej ukraińskiej wersji AMT, którą opracowała Kijowska Fabryka Broni Pancernej na podstawie wojny w Donbasie. Może to oznaczać, że do walki na tym odcinku weszły pododdziały rezerwowe wyposażone w czołgi nieobecne w jednostkach pierwszego rzutu.

18.25: Mimo gwiazdorskiego statusu Javelina i NLAW-a w akcji widać również lżejsze ukraińskie ppk, czyli zestawy Korsar. Co prawda nie są skuteczne w zwalczaniu większości rosyjskich czołgów, jednak w zupełności wystarczają do eliminacji rosyjskich bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych.



18.07: Ukraińcy informują również, że żołnierze 80. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej ze Lwowa zestrzelili pocisk manewrujący lecący w kierunku Kropywnyckiego.

17.56: Nad Mariupolem zestrzelono podobno rosyjski samolot. Według danych podawanych przez Ukraińców byłby to już setny samolot utracony przez najeźdźców w toku wojny, ale oczywiście należy traktować tę liczbę z przymrużeniem oka do czasu, aż pojawi się możliwość weryfikacji. Na podstawie dostępnych informacji można powiedzieć, że Ukraińcy strącili na pewno lub prawdopodobnie około dwudziestu pięciu samolotów.

17.30: Do rosyjskich kłopotów z zaopatrzeniem czas dodać brak odpowiednich ubiorów zimowych. Według Amerykanów pewną liczbę żołnierzy trzeba było ewakuować z powodu odmrożeń.

17.20: Amerykański Departament Obrony potwierdza, że Wagnerowcy działają w Ukrainie, głównie w Donbasie, ale nie ma dowodów, które wskazywałyby na obecność bojowników z Syrii.

16.32: Wrak rosyjskiego śmigłowca Mi-8AMTSz zestrzelonego 4 marca w Makarowie.



16.14: Dziennikarka portalu hromadske Wiktorija Roszczyna, zatrzymana trzy dni temu przez rosyjską FSB w Berdiańsku, odzyskała wolność. Została jednak przedtem zmuszona do nagrania filmu, w którym dziękuje Rosjanom za uratowanie jej życia.

15.56: Czytelnikom zainteresowanym problematyką (nie)opancerzenia rosyjskich bewupów dla wojsk powietrznodesantowych polecamy nasz najnowszy artykuł: Aluminiowy kurhan dla elity. Jak chroniona jest pierwsza generacja BMD?

15.30: Ukraińskie koleje państwowe (Ukrzaliznycia) wznowią jutro ruch pociągów podmiejskich na linii Odessa Główna – Karołyno-Buhaz. Niby to drobnostka, ale powrót niektórych elementów normalnego życia z czasów pokoju w największym ukraińskim porcie świadczy o tym, że – niezależnie od zagrożenia atakami lotniczymi czy ostrzałem z morza – władze ukraińskie nie obawiają się już, iż wojna lada moment może dotrzeć na rogatki miasta.

15.15: Tak mniej więcej powinien wyglądać obszar zamknięty w kotle:

15.10: Tymczasem z północnych/zachodnich obrzeży Kijowa spływają inne niepotwierdzone jeszcze, ale układające się w logiczną całość wiadomości. Kontrofensywa ukraińska na tamtym kierunku – idąca od południowego zachodu przez Borodziankę w stronę Zbiornika Kijowskiego – miała pozwolić na zamknięcie kotła wokół Buczy, Irpienia i Hostomla, w którym uwięzione zostały oddziały rosyjskie oblegające Kijów.



14.50: Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk twierdzi, że na rozkaz ministra „obrony” Siergieja Szojgu zdjęto ze stanowiska i umieszczono w areszcie domowym generała porucznika (generała dywizji) Władysława Jerszowa, dowódcę 6. Armii Ogólnowojskowej. Jerszow został uznany za winnego ogromnych strat w ludziach, które w szeregach jego armii miały już przekroczyć próg 2 tysięcy zabitych i rannych, w tym 180 poborowych. Obecnie wypatrujemy potwierdzenia tych doniesień.

14.34: Alarmy lotnicze w wielu miastach Ukrainy – Winnicy, Charkowie, Żytomierzu, Połtawie, Mikołajowie i Kijowie.

14.22: Stanowiska rosyjskiej artylerii na północny wschód od Czernihowa widoczne na zdjęciu satelitarnym udostępnionym przez Maxar Technologies.

14.10: Znany ukraiński fotoreporter Maksym Łewin, lat 41, zaginął na linii frontu pod Kijowem. 13 marca po raz ostatni skontaktował się z bliskimi. Jego samochód zlokalizowano później we wsi Huta-Meżyhirśka, leżącej na północ od Kijowa. Wkrótce potem wokół wsi wybuchły intensywne walki.

13.52: Dmitrij Muratow, redaktor naczelny dziennika Nowaja gazieta, przekaże swój medal noblowski na aukcję, z której dochód wspomoże ukraińskich uchodźców. Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w ubiegłym roku wspólnie z filipińską dziennikarką Marią Ressą „za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa”.



13.40: Rosjanie spalili stajnię w Hostomlu. Z trzydziestu dwóch mieszkających tam koni większość spłonęła żywcem.

13.30: Jak podaje telewizja NEXTA, Urałwagonzawod musiał wstrzymać produkcję czołgów. Przyczyną jest brak części. Jest to zapewne efekt sankcji, bowiem wbrew pozorom i propagandzie rosyjski przemysł zbrojeniowy nadal używa pokaźnej liczby importowanych komponentów.

13.17: Ukraińcy pochwalili się zdobyciem kolejnego czołgu T-72A, w którego załodze znajdował się… jeden człowiek. Namówiono go do kapitulacji SMS-ami, co prawdopodobnie oznacza, że zaoferowano mu nagrodę pieniężną za oddanie czołgu.

12.59: A skoro mowa o ppk – tu skutek ataku za pomocą Javelina na rosyjski transporter opancerzony BTR-82A.

12.50: Ten filmik pokazuje jakoby wczorajszy atak na kuter patrolowy projektu 03160 Raptor. Użyto dwóch pocisków 9K113 Konkurs, z których trafił jeden. Ukraińcy informują, że kuter zatonął, Rosjanie – że został poważnie uszkodzony, ale utrzymał się na wodzie.



12.40: Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, informuje, że piętnaście autobusów z mieszkańcami Mariupola wyjechało z Berdiańska do Zaporoża. Wśród ewakuowanych jest trzydzieści pięć rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

12.30: Zniszczona szkoła w Charkowie – 134. Szkoła Specjalistyczna.

12.25: Komentarz zbędny.

12.20: Rosyjskie media opublikowały materiał pokazujący użycie haubic samobieżnych 2S7M Małka kalibru 203 milimetry – nagranie wykonano podobno w Ukrainie. Działa należą do 45. Swirskiej Brygady Artylerii Dużej Mocy Orderu Bohdana Chmielnickiego.