W izraelskich mediach i wypowiedziach azerskich polityków coraz częściej pojawia się temat nabycia systemu obrony przeciwlotniczej Żelazna Kopuła. Sprawa ta będzie poruszona w rozmowach izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu z politykami w Baku podczas wizyty, do której prawdopodobnie dojdzie już w następnym miesiącu. Szef rządu Izraela zamierza wzmocnić poprawne relacje z tym szyickim państwem. W czasie podróży do Azji Centralnej odwiedzi również sąsiadujący Kazachstan.

Azerscy politycy zapewniają, że system jest już gotowy do dostaw, wymaga jednak politycznej aprobaty i podpisania oficjalnej umowy. Ma być rozmieszczony, aby przeciwdziałać potencjalnym atakom ze strony Armenii, z którą Azerbejdżan prowadzi konflikt o Górski Karabach. We wrześniu bieżącego roku Erywań odebrał dostawę czterech wyrzutni pocisków balistycznych Iskander-M, stając się tym samym ich pierwszym zagranicznym użytkownikiem. Docelowo ma posiadać dywizjon tych rakiet.

Azerbejdżan będzie chciał zapewne dążyć do zbalansowania nierównowagi sił, którą może wytworzyć zakup. Żelazna Kopuła miałaby być środkiem ku temu. Jednak na przeszkodzie może stanąć bariera finansowa, gdyż izraelski system miałby być po prostu zbyt kosztowny. Jedna bateria – dwie wyrzutnie, stacja radiolokacyjna i kontenerowy zespół dowodzenia i kierowania ogniem – jest wyceniana na 50 milionów dolarów. Potrzeby są zaś znacznie większe, gdyż Azerbejdżan chciałby mieć aż 10 baterii, które pokryją jednak tylko 25% terytorium. Cięcia budżetowe mogą skutecznie storpedować te pomysły i Baku nie będzie mogło pozwolić sobie na takie wydatki, a gdy już się ich podejmie, będzie to wymagało dużego poświęcenia.

Mimo iż Żelazna Kopuła sprawdziła się operacyjnie, Izrael do tej pory nie sprzedał jej za granicę. Według doniesień prasowych brano po uwagę eksport do Czech, Indii, Singapuru, niektórych państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Korei Południowej, ale nie udało się podpisać żadnej z umów. Co ciekawe, kontrakt z Azerbejdżanem, państwem szyickim, może być więc pierwszym, w ramach którego Żelazna Kopuła powędruje za granicę.

Zobacz też: Izrael nowym sojusznikiem rozczarowanych Indii

(timesofisrael.com, eurasianet.org; fot. NatanFlayer via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

NatanFlayer via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported