Włochy zostały pierwszym państwem, którego kontyngent brał udział w misji Baltic Air Policing przez osiem miesięcy z rzędu. Najpierw od 1 stycznia do 30 kwietnia Włochy były państwem wiodącym misji, a w następnej turze – od 1 maja do 31 sierpnia – uczestniczą, jako zwykły uczestnik, a państwem wiodącym jest Norwegia. Cztery włoskie Typhoony stacjonują w litewskiej bazie Szawle.

Dzięki udziałowi w Baltic Air Policing Włochy stały się pierwszym państwem NATO, które wysyłało samoloty na wszystkie misje air policing organizowane przez Sojusz. Poza republikami bałtyckimi Włosi strzegli Islandię, Słowenię i Albanię. Te dwa ostatnie państwa stale znajdują się pod ochroną Włochów odpowiednio od 2004 i 2009 roku, przy czym w przypadku Albanii, Włosi wspierani są przez Greków. Na Islandii Włosi byli w 2013 roku.

Obecna zmiana Baltic Air Policing składa się z ośmiu Eurofighterów, po cztery z Włoch i Wielkiej Brytanii oraz ośmiu F-16, po cztery z Norwegii i Belgii, przy czym te ostatnie już zakończyły swoją zmianę.

Wraz z początkiem września nad Bałtykiem pojawią się cztery Gripeny z Węgier, które będą państwem wiodącym, a wspierać je będą cztery Eurofightery z Luftwaffe. Tym samym łączna ilość samolotów biorących udział w Baltic Air Policing zmniejszy się do ośmiu, co zdaniem NATO jest odpowiednią liczbą przy obecnym poziomie napięcia międzynarodowego.

(nato.int, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl