22 lipca w domu spokojnej starości w Engadine w stanie Nowa Południowa Walia zmarł australijski as myśliwski Flight Lieutenant Ron Cundy. Miał dziewięćdziesiąt siedem lat.

Wstąpił do wojska 19 października 1940 roku. Szkolił się najpierw w Australii, a następnie w Kanadzie, po czym trafił do Wielkiej Brytanii – do 135. Eskadry RAF-u w Honiley opodal Coventry. Następnie latał w 260. Eskadrze RAF-u i 452. Eskadrze RAAF-u.

Jako pilot 260. Eskadry służył w Afryce Północnej. W Egipcie przez krótki czas stacjonował tam tuż obok ojca, George’a, weterana pierwszej wojny światowej, kapitana w australijskiej 9. Dywizji (na zdjęciu dwóch panów Cundych we wrześniu 1942 roku w Egipcie).

Cundy latał na Tomahawkach, Kittyhawkach i Spitfire’ach. Miał także okazję odbyć loty na zdobycznych samolotach niemieckich – Messerschmitcie Bf 109 i Heinklu He 111. W toku wojny Ron Cundy zapisał sobie na konto pięć i pół zwycięstwa w powietrzu. Odznaczono go Distinguished Flying Cross i Distinguished Conduct Medal. Po wojnie pracował jako urzędnik. Przeszedł na emeryturę w 1982 roku.

W 1944 roku Ron Cundy poślubił Gwen Walsh. Byli małżeństwem do jej śmierci w kwietniu tego roku – przez siedemdziesiąt pięć lat. Doczekali się dwóch córek, dziewięciorga wnuków i szesnaściorga prawnuków.

Zobacz też: Blenheim w akcji. Pierwszy nalot RAF-u na Trzecią Rzeszę

(theleader.com.au, spitfireassociation.com.au)