Źródła izraelskie donoszą za kuwejckim dziennikiem Al-Dżarida, że Stany Zjednoczone nie będą wtrącać się w działania zmierzające do fizycznego zlikwidowania generała Ghasema Solejmaniego, dowódcy sił Ghods, elitarnej jednostki w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Operację mają planować izraelskie tajne służby.

Kuwejckie medium powołało się na informacje dotyczące istniejącego izraelsko-amerykańskiego porozumienia w tej sprawie. Na mocy nieformalnych ustaleń Solejmani ma stanowić zagrożenie dla interesów obu państw regionie.

Trzy lata wcześniej, jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, Waszyngton zablokował izraelskie plany zabicia generała. Amerykanie ostrzegli irańskie przywództwo przed zamachem, co doprowadziło do niesnasek na linii Stany Zjednoczone–Izrael. Administracja poprzedniego prezydenta nie chciała pogarszać stosunków z państwem ajatollahów przed zbliżającym się porozumieniem w sprawie programu nuklearnego. Obecny lokator Białego Domu ma nie mieć żadnych przeciwwskazań, a nawet ma być to zgodne z jego celami. Eliminacja Solejmaniego, który stoi na czele Świętych Oddziałów już od dwudziestu lat, ma przyczynić się do osłabienia prężnych działań Pasdaranów poza granicami państwa.

Dowódca sił Ghods jest postacią nietuzinkową i wielkim autorytetem wśród podwładnych. Odpowiedzialny jest za prowadzenie szeregu tajnych operacji poza granicami Iranu, w tym pomagania żołnierzom wiernym Baszszarowi al-Asadowi w odbijaniu syryjskich miast z rąk bojowników Da’isz. Ponadto kierował pomocą dla libańskiego Hezbollahu (zobacz też: Irańska fabryka pocisków balistycznych w Syrii) i palestyńskiego Hamasu.

Informacje podchwycone przez izraelskie media nie doczekały się (i, co logiczne, nie doczekają się) oficjalnego komentarza ze strony administracji prezydenta Trumpa i premiera Netanjahu. Wiadomo jednak, że cztery dni wcześniej obaj przywódcy państw podpisali porozumienie w sprawie koordynowania działań w kwestii irańskich programów – nuklearnego i rakietowego – oraz innych agresywnych działań Teheranu.

Zobacz też: Izrael regularnie atakuje irańskie fabryki w Syrii?

(timesofisrael.com)

Mohammad Rafei Movahed, na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International