Izraelskie media podały we wtorek, że Iran buduje zakłady produkcji pocisków balistycznych dalekiego zasięgu w północno-zachodniej Syrii. Na poparcie tych tez pokazano zdjęcia satelitarne obiektów niedaleko nadmorskiego miasta Banijas w muhafazie Tartus. Stwierdzono również, że konstrukcja budynków wskazuje na potencjalną możliwość przechowywania tam materiałów wybuchowych. Niektóre budynki osłonięte są wałami ziemnymi.

Konstrukcję powstających budynków porównano do obiektów w fabryce broni pod Teheranem i zauważono istotne podobieństwo. Według bieżących raportów konstrukcja zakładów rozpoczęła się w 2016 roku, zakończy się zaś w 2017. Media z Izraela przytoczyły również wypowiedź izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu, który w zeszłym tygodniu ostrzegał przed umacnianiem przez Iran swojej pozycji w Syrii i mówił, że Izrael obserwuje rozwój tej sytuacji i będzie działał przeciwko temu zagrożeniu.

– Nasza polityka jest jasna: zdecydowanie sprzeciwiamy się rozwojowi potencjału militarnego Iranu i jego sojuszników, głównie Hezbollahu, w Syrii – powiedział Netanjahu. – Zrobimy wszystko, aby chronić bezpieczeństwo Izraela.

Izraelskie media wskazują również, że zakłady rakietowe powstają jako element strategii wsparcia dla rządu Assada. Mogą być później wykorzystywane do produkcji i podziemnego składowania pocisków Scud albo irańskich odpowiedników, zdolnych do uderzenia w cele na terytorium Izraela.

W marcu 2017 roku kuwejcki dziennik Al-Dżarida, uważany za izraelską tubę propagandową, poinformował, że Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wybudował w Libanie podziemne fabryki broni i oddał je pod zarząd bojowników Hezbollahu. Wskazuje się, że w Libanie mogą powstawać pociski średniego zasięgu Fateh-110. Spotkało się to z odpowiedzą Izraela, gdyż w lipcu minister obrony Awigdor Lieberman publicznie ostrzegł Hezbollah i Iran przed budową fabryk broni.

– Jesteśmy w pełni świadomi istnienia fabryk rakiet. Wiemy, co trzeba zrobić i nie będziemy ignorować tworzenia irańskich fabryk broni w Libanie – powiedział Lieberman.

Francuski magazyn Intelligence Online informował w lipcu 2017 roku, że jeden z podziemnych zakładów produkcji rakiet powstaje w północnym Libanie, a dokładnie w bliskim sąsiedztwie miasta Hermel (wschodnia część doliny Bekaa). Druga fabryka powstaje zaś gdzieś między Tyrem i Sydonem.

Teheran oficjalnie nie skomentował doniesień izraelskich mediów. Jest jednak pewne, że państwo ajatollahów walczy o wypełnienie luki po będącym w odwrocie Państwie Islamskim (zobacz też: Irański atak rakietowy na Da’isz). Duża aktywność wojskowa i wywiadowcza Iranu na terytorium Syrii jest przedmiotem rozmów izraelskich i amerykańskich w Waszyngtonie.

Zobacz też: Iran rozpoczął produkcję Sajjada-3

(rferl.org, middleeastmonitor.com)

Hossein Velayati, Creative Commons Attribution 4.0 International