Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych poszukują małych, taktycznych bezzałogowych statków powietrznych dla ciężkiego wozu inżynieryjnego M1150 Assault Breacher Vehicle. Głównym celem jest zwiększenie skuteczności działania, świadomości sytuacyjnej załogi i przeżywalność pojazdu na polu bitwy. UAV zostanie wyposażony w radiostację, która zapewni retransmisję informacji i pozyskiwanie obrazu przez załogi ABV pozostające w bezpiecznej lokalizacji.

To kolejna w ostatnim czasie ważna informacja w sprawie tego wozu. Na portalu Popular Mechanics w maju pojawiła się informacja o testach bezzałogowej wersji czołu inżynieryjnego M1150 Assault Breacher Vehicle. Nowy pojazd został nazwany Robotic Complex Breach Concept (RCBC). Próby przeprowadzają żołnierze 2. Batalionu Saperów 2. Dywizji Piechoty Stanów Zjednoczonych na poligonie Yakima w stanie Waszyngton.

Pojazd powstały na bazie czołgu podstawowego M1A2 Abrams przeznaczony jest do oczyszczania pól minowych i innych przeszkód na polu bitwy przed rozpoczęciem ataku pododdziałów lądowych. Bezzałogowa wersja wozu powstała poprzez dodanie do wcześniej używanej systemu służącego do zdalnego sterowania czołgiem inżynieryjnym przez operatora. Ma to na celu ograniczenie ryzyka dla personelu podczas operacji rozminowywania. Według raportów testy przebiegają bezproblemowo, ale nadal nieznana jest data uzyskania gotowości operacyjnej.

Do stworzenia M1150 Assault Breacher Vehicle wykorzystano czołg M1A2, gdyż według twórców tylko ten pojazd jest wystarczająco odporny, aby przetrwać na polu walki. Z czołgu usunięto wieżę wraz z armatą. Na wyposażeniu pojawił się pług przeciwminowy, spychacz-lemiesz o zmiennym kącie ustawienia, przystosowany do oczyszczania dużych powierzchni oraz podnoszenia i przewożenia dużych ładunków lub niewybuchów i niewypałów, a także system niezbędny do rozminowania sposobem wybuchowym.

W kopule obserwacyjnej dowódcy CWS zamontowano wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 lub M2A1 kalibru 12,7 milimetra, służące do samoobrony. Z tyłu wieży, którą dopancerzono kasetami pancerza reaktywnego, zamontowano dwie wyrzutnie ładunków przedłużonych M58 MICLIC (Mine Clearing Line Charge).

Obecnie jednostki inżynieryjne US Army i US Marine Corps dysponują trzydziestoma dziewięcioma pojazdami tego typu.

Zobacz też: Chińczycy chwalą się bezzałogowym czołgiem

(armyrecognition.com, popularmechanics.com, defenece-blog.com)

Lance Cpl. Nathaniel Q. Hamilton