Lotnictwo marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych zamierza utworzyć Skrzydło Wspólnych Myśliwców Uderzeniowych (Joint Strike Fighter Wing), administracyjnie odpowiadające za eskadry myśliwców F-35C należące do Floty Pacyfiku. Przyszła jednostka ma rozpocząć działalność 1 sierpnia w bazie lotniczej NAS Lemoore w Kalifornii, znanej dotąd głównie jako matecznik Hornetów i Super Hornetów.

Nowo sformowanemu dowództwu podlegać będą eskadry szkoleniowe VFA-125 „Rough Raiders” i VFA-101 „Grim Reapers”, tymczasowo bazująca jeszcze w Eglin AFB na Florydzie, oraz pierwsza eskadra bojowa F-35C w US Navy, VFA-147 „Argonauts”. W następnych latach dołączą do nich kolejne jednostki przezbrojone na nowe myśliwce. Do 2030 roku Lemoore ma stać się domem dla siedmiu eskadr Lightningów II.

Zadaniem nowego dowództwa będzie zapewnianie sprzętu, personelu i systemu szkolenia dla eskadr F-35 w trakcie ich pobytu na lądzie. Podobnie jak w przypadku innych typów maszyn na czas rejsów bojowych i przygotowań do nich Lightningi II będą podporządkowywane dowództwom mieszanych skrzydeł lotnictwa pokładowego (Carrier Air Wing), przydzielanych na poszczególne lotniskowce.

Utworzenie nowego „skrzydła typu” będzie pierwszą z takich zmian w lotnictwie bojowym US Navy od 2004 roku, gdy zlikwidowano ostatnią z jednostek grupujących eskadry F-14, Skrzydło Myśliwskie Atlantyku. Powołanie dowództwa specjalnie dla F-35C podyktowane jest najprawdopodobniej względami zarówno praktycznymi, jak i ideowymi – ma zaznaczać odmienność nowych maszyn od F/A-18E/F.

Zobacz też: Problemy z gotowością (nie tylko) amerykańskich F-35

(combataircraft.keypublishing.com; na fot. F-35C eskadry VFA-125 na lotniskowcu USS Carl Vinson)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Sean M. Castellano