Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych poinformowały o planach zakończenia dziewięćdziesięciu trzech programów wojskowych i redukcji kosztowej podobnej liczby programów. Celem jest pozyskanie funduszy na finansowanie technologii nowych generacji w ramach ambitnych i szybkich planów modernizacji sprzętowej. Przez pierwsze pięć kolejnych lat duża uwaga będzie skupiać się na flocie pojazdów, w tym na programie wozu bojowego nowej generacji NGCV (Next Generation Combat Vehicle).

Zgodnie z dokumentami propozycji budżetowej na rok 2020 z 12 marca US Army planuje ograniczyć plany modernizacji Bradleyów (na zdjęciu), które obecnie nie gwarantują właściwego wykorzystania aktywnych systemów ochrony pojazdu. Ponadto wojska lądowe zamierzają zmniejszyć rozmiary innych, nowszych programów: Armoured Multipurpose Vehicle (AMPV) i Joint Light Tactical Vehicle (JLTV).

Szczególnie ten drugi przeżywał ostatnio cięższe chwile, gdyż okazało się, że pojazdy nie są pozbawione wad technicznych i nie są w pełni przydatne do służby w US Army. Pentagon odwleka moment, w którym da zielone światło dla wyjścia z fazy produkcji małoseryjnej i testów. Termin ten przesunięto z grudnia 2018 roku na maj tego roku. W oparciu o informacje zwrotne od żołnierzy planuje się mniejsze lub większe przeróbki, w tym powiększenie okien i dodanie tłumika, który nieco poprawi sygnaturę akustyczną.

W przypadku samochodów opancerzonych JLTV z planowanych 3035 wojska lądowe pozyskają tylko 2530 w kolejnym roku budżetowym. Co więcej, spodziewana jest kolejna fala cięć w tym programie.

Propozycje budżetowe zakładają zmniejszenie liczby modernizowanych Bradleyów A4 z 167 pojazdów do 128. Planowany jest zakup pięciu transz tych pojazdów, z których jedna trafi do Europy, a cztery zajmą miejsce najstarszych egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Program zakończy się około 2023 roku i ustąpi NGCV.

W ostatnim czasie US Army udzieliła dwóch zamówień w ramach kontraktu na opracowanie i produkcję wielozadaniowych pojazdów opancerzonych AMPV, następcy M113. Obecnie Waszyngton nie planuje zmniejszenia zamówień AMPV. W 2020 roku żołnierze odbiorą trzydzieści wozów tego typu. Jest to liczba podobna do planowanej na mocy obecnego budżetu. Nie ujawniono jeszcze planu pięcioletniego, ale szacuje się, że w ujęciu globalnym do wojska trafi mniej pojazdów AMPV.

Zobacz też: Kontrakt na modernizację 174 Abramsów do wersji M1A2C

(defensenews.com)

US Army / Winifred Brown